Aby mohl systém vytápění bezchybně fungovat, je potřeba se o něj dobře starat. Co když se ale vyskytnou chyby, které zmiňujeme v tomto článku?
Pokud vytápěcí systém používáte pravidelně, pak se nevyhnete ani jeho údržbě. Během topení totiž netrpí jen kotel, ale všechny jeho komponenty. Termostatický směšovací ventil především. V tomto článku vám tedy ukážeme, jak si poradit s nejčastějšími problémy při instalaci směšovacího ventilu.
Ventil zanesený nečistotami
Srdcem ventilu je směšovací prvek. Ten má za úkol míchat vodu na požadovanou teplotu. Do instalace se ale často dostávají zbytky nečistot jako jsou kovové částečky či zbytky materiálu z pájení. Pokud se přichytí na termostatický směšovací ventil, znemožní jeho správné fungování. Řešení si ve většině případů vyžádá demontáž a důkladné vyčištění.
Vysoká vstupní teplota
Dalším častým problémem bývá vysoká vstupní teplota. Ta vám začne způsobovat potíže ve chvíli, kdy termostatický směšovací ventil nainstalujete příliš blízko k zásobníku termostatického ventilu. Tento stav totiž způsobí, že se ventil zavře, aby zabránil opaření osob. K vyřešení tohoto problému vám tedy nebude zbývat nic jiného než nainstalovat tepelnou zábranu.
Velký tlak vody
Rozdíl mezi teplou a studenou nemůže být příliš vysoký. V případě, že bude tlak vody ze zásobníku 1,5 barů a tlak studené vody 5 barů, pak nebude termostatický směšovací ventil fungovat správně. Potíže tento stav začne způsobovat, jakmile vznikne větší poměr než 2:1. Při výše zmiňované hodnotě 1,5 barů u teplé vody tak můžete mít tlak studené vody minimálně 1 bar a maximálně 3 bary. Tento problém vyřeší pouze instalace regulátoru tlaku vody.
Nesprávný parametr Kvs
Kvs je jedním z důvodů, proč by měl vytápění stavět topenář. Ten totiž takovou chybu neudělá. Omyl se ale stát může. Řešením pak bývá vypočítat správnou hodnotu Kvs podle tabulky a vedení následně poupravit tak, aby všechno fungovalo správně.