Chuť kupovaných a domácích vypěstovaných rajčat se nedá ani v nejmenším porovnávat. Rajčata, která běžně seženete v supermarketech, bývají téměř bez chuti. Oproti tomu vlastnoručně vypěstovaná rajčátka si zamilujete a nebudete chtít jíst jinou zeleninu.
Pěstování na balkóně
Ne všichni mají to štěstí a mají velkou vlastní zahradu, kde můžou zřídit několik záhonků. Naštěstí rajčata se dají pěstovat i v paneláku. Když není zahrada, stačí mít balkón, na který se dá umístit truhlík nebo květináč. Rajčata mají rádi slunce a teplo a nejvíce jim vyhovují balkóny orientované na jih. Potřebují často zalévat, ale na druhou stranu je nutné chránit je před přílišnou vlhkostí, která by mohla způsobit plísně, a proto je dobré pěstovat je pod střechou.
Správné zasázení
Pro šťavnatou úrodu červených rajčátek je důležité použít při výsadbě do nádoby kvalitní zeminu. Na rozdíl od záhonku si rajčata nemohou vytvořit kořenový systém podle své potřeby, ale jsou limitována velikostí květináče a je potřeba, aby i v menším květináči našli všechny potřebné živiny v odpovídajícím množství. Dobré je přidat do klasického substrátu ještě nějaký hnůj – dnes se prodávají i granulované peletky s koňským nebo slepičím hnojem.
Vhodná odrůda
Existuje spoustu druhů a odrůd rajčat a ne všechny z nich se hodí pro pěstování v nádobě. Vybírejte proto odrůdy, které nedosahují takového vzrůstu. Ideální jsou keříčková rajčata, která většinou ani nepotřebují oporu pro svůj růst. Velmi vhodná jsou například oblíbená malá cherry rajčátka, která jsou jako stvořená pro pěstování v truhlíku. Pokud máte velký a prostorný balkón, můžete si troufnout i na některou klasickou tyčkovou odrůdu. V takovém případě je ale důležité poskytnout rostlině dostatečně velkou nádobu a oporu během růstu.
Chraňte rajčata proti plísním
Není nic horšího, než když pracně vypěstované rostliny napadne choroba, která je zahubí a zničí celou vaší práci. Dbejte proto na preventivní ochranu a pro jistotu na rajčata aplikujte přípravek proti plísním, který je ochrání. Pokud si i přesto všimnete na rostlince něčeho divného, ověřte si, že se nejedná o jinou nemoc postihující rajčata a případně aplikujte další prostředky.
První zralé červené plody vám vrátí veškerou investici do pěstování vlastních rajčat a budou chutnat výborně už jen díky tomu, že jste si je sami vypěstovali. Navíc rozhodně budou o mnoho zdravější, než kupované rajčat, která jsou mnohdy trhaná nezralá a dozrávají až mimo rostlinu.