Hlavním účelem plotu je ochrana majetku před případnými zloději. Na venkově nebo na okrajích měst je to důvodem ještě ochrana před lesní zvěří, která se zejména v mrazivých zimách stahuje k lidským obydlím a okusuje ovocné i okrasné stromy a keře na zahradách. Proto je při rozsáhlejším poškození plotu třeba přistoupit k jeho rekonstrukci.
Plot a právní předpisy
Oplocení je typické pouze pro české vlastníky nemovitostí. Žádný právní předpis neukládá majiteli nemovitosti povinnost oplotit svůj pozemek či dům. Platí to pouze v případě, kdy by svou činností majitel obtěžoval sousedy, nebo choval hospodářské zvířectvo.
Na stavbu nového plotu není potřeba žádat o stavební povolení ani tuto stavbu ohlašovat. Podle platného stavebního zákona je ovšem k umístění každého plotu nutné povolení v podobě územního souhlasu nebo územního rozhodnutí. Naopak pokud rekonstruujeme plot, nebudeme se muset o nic žádat ani to ohlašovat, pokud nebudeme měnit vzhled a výšku plotu.
Typ plotu
Dřevo je tradičním materiálem většiny venkovských plotů. Pokud máme i dřevěné sloupky, pak právě ty nejvíce trpí vlhkem v části umístěné v zemi. Vhodným řešením rekonstrukce dřevěného plotu je náhrada dřevěných sloupků za ocelové, betonové nebo kamenné.
Pletivo patří k velice rozšířené podobě oplocení. Pokud máme ještě staré drátěné pletivo podléhající korozi, vyplatí se jeho rekonstrukce a nahrazení pletivem poplastovaným. Je prakticky bezúdržbové a jeho životnost je mnohem delší.
Zděný plot nebývá tak častý. Pokud jsme koupili dům oplocený cihlovou zdí, lepší než udržovat omítku, celý plot zbourat a nahradit jej plotem tvořeným pískovcovými sloupky a dřevěnou výplní, nebo moderním betonovým plotem. Betonové panely se snadno montují a jejich životnost je téměř neomezená.
Kamenný plot tvořený drobným štěrkem sypaným do pozinkovaného pletiva tvoří kvalitní ochrannou zeď a nevyžaduje žádnou údržbu.