Mnoho zahrádkářů se bojí stříhání růží jako čert kříže a pomyšlení na to jim připraví nejednu bezesnou noc. Přitom je to velmi snadné, když víte, jak na to.
Kdy je nejlepší čas pro řez růží? To je první a zásadní otázka, která napadne každého majitele růžového keře. Obecně se má za to, že je to právě v době rozkvětu zlatého deště, což bývá na přelomu března a dubna. Jarní řez je hlavní, na podzim růže zbytečně neřežeme, pouze odstraníme nevzhledné konce s odkvetlými květy, případně výhony, které na zahradě překážejí.
Staré keře omladíme pomocí ostrých zahradních nůžek, nezbytným doplňkem jsou také rukavice, které nás ochrání před trny. Nejprve odstraňujeme poškozené části, u letitých rostlin pak přestárlé zdřevnatělé silné výhony. Tzv. zmlazování se provádí co nejníže u země, resp. nad místem štěpování. Další na řadě jsou překážející výhony, prioritu mají pupeny a větve, které směřují ven z keříku.
Divoké růže
Při zmlazovacím řezu prováděném jednou za tři roky, ponecháme délku výhonů nad zemí na šířku dlaně. Nemusíme se strachovat o správnost řezu, klidně to můžeme udělat nůžkami na živý plot.
Keřové růže
Jednou kvetoucí druhy je možné v zimě vytvarovat do polokulovitého tvaru nůžkami na živý plot. Každé tři roky zcela odstraníme jeden až dva nejstarší výhony. Opakovaně kvetoucí druhy nasazují květy jen na nových výhonech. Každoročně proto vracíme keři harmonický tvar. Silné výhony ponecháme, slabé zcela odstraníme. Jednoroční výhony vyrážející z kořene zkrátíme na polovinu.
Stromkové růže
Cílem řezu je kompaktní koruna. Mnohokvěté a velkokvěté růže na kmínku zkrátíme na jaře na 20 až 40 cm. Stejně zkracujeme i převislé růže, aby se dále větvily.
Mnohokvěté růže
Radikální řez snášejí ze všech růží nejlépe. Slabší výhony zkrátíme na dvě tři očka, u silných výhonů jich ponecháme asi pět.
Praktické rady
- Nejprve bez milosti odstraníme staré, přemrzlé a nemocné výhony až ke zdravému dřevu
- Radikální řez znamená rostlinu s menším počtem větví a velkými květy
- Příliš slabé výhony zcela odstraníme
- Odřežeme výhony, které se kříží a nadměrně rostlinu zahušťují
- U starších růží odstraňujeme staré dřevo až u země
- Řez na výhonu vedeme mírně šikmo jen několik milimetrů nad očkem nebo nad rozvětvením. Dlouhé konce přitahují houbové choroby, příliš těsný řez může způsobit poškození očka.