Možná to za okny tak nevypadá, ale teplé dny už klepou na dveře. Jistě si vzpomínáte na loňské léto, kdy nebylo k vydržení venku ani doma. Venkovní teplotu sice ovlivnit neumíme, ale dá se zařídit, aby se teplo drželo venku a nemohlo k vám do domu. Není to až tak složité.
Dobrý prvek ochrany před teplem představují žaluzie. Je třeba zdůraznit, že ne všechny – některé jsou naopak kontraproduktivní a teplo uvnitř dokonce podporují. To se týká především vnitřních žaluzií. Když už se teplo dostane přes okno, vnitřní žaluzie moc nepomohou. Navíc jsou obvykle zhotovené z hliníku, což je materiál, který dobře vede teplo. Možná víte, že hliníkové jsou také radiátory. Hliníkové žaluzie v noci fungují podobně – stanou se z nich malé radiátory, které jen vydávají teplo.
Jaké žaluzie tedy fungují?
Kdo si pořizuje žaluzie jen z důvodu, že chce mít doma tmu, nebo nechce, aby k němu bylo z ulice vidět, obejde se s těmi vnitřními. Proti teplu ale fungují lépe venkovní žaluzie do oken. Nemají žádnou ochlazovací schopnost, trik spočívá v tom, že okno dokonale „uzavřou“. Teplo pak nemůže dovnitř. V zimě zase nemůže z domu ven.
Když necháte otevřené průduchy, dá se při stažených roletách větrat. Chrání okno před UV zářením, deštěm, větrem, kroupami a jiným nepříznivým počasím, takže prodlouží životnost okna. Kromě toho se zatažené venkovní žaluzie stanou slušnou překážkou pro zloděje.
Jaké venkovní rolety si koupit?
Venkovní rolety se vyrábí z hliníku nebo plastu. Plastová verze je obvykle levnější a vzhledem k nižší vodivosti tepla i lepší.
Nejlepší bude, pokud se na konkrétní typy podíváte přímo u výrobce. Pěkný dotazník na výběr správných venkovních rolet má na webu společnost Climax. Vysvětlí vám, jaký je rozdíl mezi roletami s přiznaným boxem a s podomítkovým boxem, jaké jsou výhody plastové a hliníkové varianty a také jaké jsou možné druhy lamel.