Nová doba přinesla také nový trend, a to je vyměňování starých oken za nová plastová. Ne vždy to je ale správné řešení, zejména u venkovských chalup, kde se počítá s určitým průnikem vzduchu, se plastová okna stávají tragedií. Navíc je třeba brát ohled na památkový charakter objektu a cenu nových oken proti renovaci.
Izolace
Jak jsme naznačili, není vždy dobré absolutně zamezit cirkulaci vzduchu v místnosti, což dokáží právě plastová okna. Izolaci ale také zlepšíme pečlivou renovací, takže se do ní pusťme.
Poškození
Povrch dřevěných okenních rámů vlivem času značně trpí. Má na to vliv samozřejmě počasí, vlhkost, ale i mechanické opotřebení. Dřevo vysychá a vrstva barvy je oprýskaná, částečně opadaná. Některé části okenních rámů mohou být napadené plísní, hnilobou i houbou. Navíc spoje jsou rozklížené a čepy vypadané. Je proto těžké rozhodnutí, zda je oprava vůbec možná, zda nebude potřeba vyrobit okna nová. Renovace dřevěných oken by se měla provádět asi po pěti letech, obvykle se ale k ní rozhodneme za mnohem delší čas. O to je pak práce náročnější.
Renovace
Pokud jsme usoudili, že renovaci zvládneme, můžeme se pustit do práce. Ty bychom měli ale provádět i za určitých klimatických podmínek, zejména s ohledem k nátěru ploch. Obvykle se doporučuje teplota od 10°C do 25°C, tedy ne během letní dovolené. Takže žádné prudké sluníčko, ale ani pršení, mlžení a vítr, vlhkost vzduchu mezi 30 a 75 %.
Začneme sundáním z okenic a okna položíme na rovnou plochu. Pokud je vypadaný tmel, starý odstraníme a vyndáme okenní tabulky.
1. Zkontrolujeme stav – spoje a poškozené části. Stará okna jsou v rozích obvykle čepovaná, takže pokud je potřeba, staré čepy (lidově kolíčky) nahradíme novými. Používáme truhlářská lepidla, hlavně ne dvousložková. Pokud jsme zasahovaly do konstrukce oken, po dokončení prací je nasadíme, abychom náhodou neměli jiné úhly, pracujeme přece s historickým materiálem. Stejně tak zkontrolujeme panty, případně koupíme nové. Staré panty zbavíme rzi ocelovým kartáčem, případně pilníkem a smirkovým plátnem.
2. Staré nátěry je potřeba odstranit, nejjednodušší je je opálit letlampou a oškrabat. Pozor si dáme na ostré hrany, abychom je špachtlí neponičili. Dřevo pak obrousíme jemnějších smirkovým plátnem (60 až 100).
3. Na čisté a suché dřevo napustíme (naipregnujeme) napouštědly, které pak dřevo chrání před dřevokazným hmyzem, houbám, plísním a hnilobě.
4. Po zaschnutí vytmelíme různé díry a nerovnosti. Na pečlivosti této práce bude záviset výsledek a konečný dojem z pohledu na naše okna. Nejlepší jsou akrylátové tmely. Po jejich zaschnutí opět přebrousíme, ale již jen jemným brusným papírem (120 až 150). Vrátíme skla, zatmelíme je, případně vrátíme či vyměníme panty.
5. Zahájíme nanášení vrstvy prvního základního nátěru. Použijeme akrylátovou vodou ředitelnou barva, která dokáže vytvořit hladký povrch, přesto po dokonalém zaschnutí lehce přebrousíme jemným plátnem (150 až 180).
6. Na závěrečné dvě vrstvy vrchního nátěru se opět používá akrylátová vodou ředitelná barva, která dobře sníší vyšší teploty, povětrnostní vlivy, mechanické namáhání a odpuzuje vlhkost.
7. Při další renovaci po pěti letech pak obvykle stačí plochy očistit, odmastit, jemně zbrousit a natřít novou vrstvou vrchního nátěru.