Vrzání je jedním z nepříjemných věcí v bytě. Chvilku se to samozřejmě dá vydržet, ale pak se člověk musí o něco pokusit. Většinou jde skutečně o pokusy, protože vrzání je vysloveně nevyzpytatelné. A asi nejčastější je vrzání postele.
Vrzání postele
Když vrže postel, je to někdy zábavné, ale někdy trapné. Když ho chceme odstranit, je třeba nejprve zjistit, co a kde to vrže. Příčin může být několik. Tou asi hlavní budou dvě třecí plochy například mezi pelestí a čely. Tady je potřeba utáhnout šrouby, můžeme vložit gumový pásek, molitan nebo silnější papír, ale i trochu naolejovat třeba silikonovým olejem, nebo jen potřít mýdlem. Jinak mohou vrzat nohy po zemi, takže zde opět utáhneme šrouby a na spodek nohy nalepíme nějakou pásku či podložku z textilu, korku, tvrdé gumy a podobně. Třetí možnost vrzání může být v roštu, zejména s textilními spojkami. Zde je potřeba je napnout a utáhnout všechny šrouby. Někdy vrže i rošt, když se pohybuje po rámu postele. Takže opět něčím podlepit, trochu oleje…
Vrzání sedacího nábytku
Tady je to podobné jako o postele, opět musíme zjistit, kde to vrže. Takže opět utáhnout spoje, případně do kontaktů ploch vložit nějakou látku, pásku či gumu.
Vrzání pantů
Panty máme u dvířek na nábytku, v oknech a ve dveřích. Tady je nejlepší panty rozmontovat a promazat olejem, silikonovým olejem, vazelínou apod. Pokud nejde pant rozdělat, alespoň ho nadzvedneme a buď sprejem, tenkou olejničkou či jen skapáváním ze šroubováčku naolejujeme. Tak pant spustíme dolu, zahýbáme a opakujeme nadzvednutí a olejování.
Vrzání dřevěné podlahy
Vrzání podlahy je určitou chybou při jejím pokládání. Buď bylo dřevo vlhké, nebo špatně utažené, ale také nekvalitní. Zkrátka za čas dřevo zmenší svůj objem a ve spárách dochází ke tření a tím pádem k vrzání. Pokud to jsou parkety, doporučuje se je v místech vrzání podlepit tím, že vyvrtáme v jejich středu dírku o průměru asi 4 mm a do něho stříknout zředěné polyuretanové lepidlo. Po vyschnutí lepidla otvor zatmelíme. Jednoduchá oprava je pomocí grafitového prášku. Ten vtlačíme do vrzajících spár a místo nohou propérujeme, aby se grafit roztáhl po větší ploše. Náročnější oprava je podlahu vybrousit a natřít lakem nebo olejem. Spáry se pak zaplní a podlaha nevrže. Nejnáročnější je podlahu rozebrat, opravit nosné trámy a znovu položit, ale to raději nechte odborníkům.
U prkenných podlah při výše zmíněných chybách ještě může nastat to, že nosné trámy jsou daleko od sebe, a zde pak podlaha vrže nejvíc. Pokud nechceme na podlahu pokládat třeba nějaké desky, je jí asi potřeba rozebrat, do mezer doplnit další nosné trámy a složit znova.
Vrzání schodů
Vrzající schody jsou většinou dřevěné, proto zkusme konstrukční lepidlo (Soudal 60A), které vyplní mezery a je po vrzání. Někdy stačí vtlouct pod vrzající prkénko a nosník malý klínek a zalepit. Pokud však vrže schodiště na více místech, svěřte opravu odborníkovi, jde zřejmě o konstrukční nebo materiálovou chybu. Schodiště bude vyžadovat náročnější opravu, ne-li nové schody.