Máme-li na zahradě starý neplodný nebo překážející strom, který ohrožuje nás nebo náš majetek, nezbývá, než jej pokácet. Pokud se rozhodneme pro tuto práci svépomocí, musíme si nejprve vše řádně promyslet a také se řídit platnou vyhláškou o kácení stromů.
Podle ní je možné kácet bez povolení pouze ovocné stromy. U všech ostatních dřevin je nutno žádat o povolení, pokud obvod kmene je ve výšce 130 cm nad zemí větší než 80 cm.
Než začneme kácet
Nejdůležitější je pamatovat na bezpečnost vlastní i ostatních. Proto si nejprve vypočítáme předpokládaný směr pádu stromu a zajistíme místo dopadu. Po celou dobu kácení dbáme přísně na to, aby se v blízkém okolí stromu nevyskytoval nikdo z ostatních členů rodiny včetně domácích mazlíčků.
Změříme si výšku stromu a podle ní vypočítáme, kam až dopadne jeho koruna. Bezpečná vzdálenost je zhruba dvojnásobek výšky stromu, protože je třeba počítat s odskokem kmenu a odpružením větvemi. Pokud nemáme dostatek prostoru a hrozilo by poškození domu či jiné stavby, raději budeme strom řezat po kouscích od shora.
Nezapomeňte ani na únikovou cestu pro případ vychýlení kmene od původního předpokladu. Proto uklidíme vše, co by mohlo překážet, včetně keřů. Před vlastním řezáním je dobré odstranit co nejvíce větví na káceném stromu, zejména v místech směru pádu.
Vlastní kácení
Nejlepší je pochopitelně motorová pila. Začneme v místě, které směřuje k plánovanému dopadu. Nejprve uděláme zářez ve tvaru klínu do hloubky cca jedné třetiny tloušťky kmene, přičemž spodní řez je vodorovný a vrchní svírá se spodním úhel 45°. Teprve pak přistoupíme k řezání na opačné straně, a to asi 3 cm výše, než je spodní řez klínu. Až se dostaneme za polovinu průměru kmene, můžeme za pilový list zarazit jeden nebo více dřevěných klínů. Střídáním řezání a zatloukání klínu pomůžeme vychýlit kmen do požadovaného směru. Neřežeme až do konce, neboť po překonání určité meze náklonu se kmen vyvrátí sám vlastní vahou. Při padání stromu musíme počítat s odskokem a také odpérováním kmene díky větvím.