Řada domů se potýká s nepříjemnou vlhkostí a tím pádem i neustálou přítomností plísní. Přebytečné vody v konstrukci se bohužel nezbavíte jen pomocí elektrických vysoušečů. Ty totiž řeší pouze následky a nikoliv příčinu. A navíc se jejich provoz prodraží. Než přistoupíte k zásadním stavebním úpravám, zkontrolujte možné příčiny. Samotné řešení problému s vlhkostí je vždy individuální.
- krok: Zkontrolujte okapy
Jádrem problému může být nedostatečná izolace okapů. Materiál může být v některé na pohled neviděné části poničený a voda pak má snadný přístup ke zdi. Kromě dráhy samotného okapu zkontrolujte místo, kam voda odtéká. I tam můžete najít poměrně snadno řešitelný problém.
- krok: Ověřte výšku terénu
Důvodem, proč byste měli vzít k ruce původní nákresy, případně provést bližší průzkum je výška původního terénu. Ta mohla být například o půl metru nižší. Vzniklá návažka může být jádrem pudla. Tento nenápadný násyp materiálu nasakuje velkým množstvím vody a dlouhodobě ji akumuluje, což má pro zdi domu devastující účinky.
- krok: Stavební práce
Pokud je problémem spodní voda, nevyřešíte situaci jinak než stavebním zásahem. Je potřeba vyhloubit jámu v okolí domu, kam se vloží trubky pro odvod vody. Hloubka výkopu se různí. Držte se toho, aby výkop sahal 20 cm pod hydroinstalaci domu. Potřeba je také štěrk, který nasypejte pod i nad trubky obalené v textilní filtrační tkanině. Vše se pak zasype zeminou do úrovně terénu.
Stavební materiál, ale i stavební firmu na drenáž okolo vašeho domu ale i na jiné práce, najdete velmi jednoduše na internetu a to přímo na poptávkovém serveru Poptávej.cz. Vyplníte zde zdarma krátký poptávkový formulář. To zabere jen pár minut, a za krátký čas můžete očekávat několik nabídek přímo ve svém emailu. Nemusíte se však stresovat tím, že někoho odmítnete nebo dokonce nevyberete. Všechny nabídky jsou totiž nezávazné.
Tip na závěr
Co se týče konečného odvlhčení místností, držte se dvou pravidel. Pokoj oddělte alespoň pomocí zavřených dveří a držte zde teplotu nad 22 stupňů.