Jsou věci, u kterých na nás dýchne nějaká vzdálená země nebo krajina, i když ta věc pochází od nás. Jsou to třeba výtvarná díla, ale jde i o rostliny. V našem případě to může být i domácí dřevina, ale právě její úprava ji dává asijský vzhled, a to dokáže jen bonsaj (psáno i bonsai). Původně to byl čínský vynález asi z 6. století, až v Japonsku doznala tato technologie úpravy růstu různých dřevin a keřů současné kvality a estetiku. U nás se bonsajím začali pěstitelé věnovat po roce 1960. Známý Bonsai klub Praha je v činnosti od roku 1980.
Bonsaj v bytě
Bonsaje lze získat několika způsoby, můžeme si je vypěstovat od semínka, z řízku nebo sazeničky, ale lze je hledat na skalách, ale hlavně se dají koupit v obchodě a na e-shopu, popřípadě od jiného pěstitele. Pěstování od semínka či sazeničky je především zdlouhavé, protože kvalitní bonsaj získáme neustálým opečováváním za několik let, dokonce až za jedno či víc desetiletí. Pokud ale chceme bonsaj hned, musíme ji získat již hotovou. Pomocí bonsaje také vytvářejí různé scenérie.
Dělení bonsají
Bonsaje se dají rozdělovat podle mnoha parametrů. V první řadě to lze podle druhů dřeviny, ale také na venkovní a pokojové. Za venkovní se mohou považovat ty, které mohou žít v našem podnebním pásmu, protože by v interiéru nepřežily. Jako pokojové se naopak pěstují stromy z teplejších klimatických pásem. Další dělení je podle velikosti, kde minibonsaje dorůstají zhruba do 8 cm, miniaturní do 15 cm, malé do 30 cm, středně velké do 60 cm a velké do 90 cm, případně do 120 cm. Míry jsou v tomto případě jen orientační. Bonsaje se dále dají dělit podle stylu, ale tím se nebudeme zabývat, není to tak důležité, jen tolik, že záleží na počtu kmenů, uspořádání větví a kořenů, osazení stromu, doplňků a podobně. Dále se dělí na kvetoucí a nekvetoucí a dle dalších spíše odborných kritérií.
Proč bonsaj do bytu?
Čím je bonsaj kvalitnější, tím víc připomíná přírodu. Ona to příroda v podstatě je, ale uměním pěstitele je ji upravit bonsaj do zajímavého tvaru, většinou tak, aby vypadala starší než ve skutečnosti je. A právě tak upravená dřevina se stává skutečnou ozdobou bytu, místnosti. Jde o rostliny, takže nejde jen o vizuální okrasu, ale i o čistění a zvlhčování vzduchu.
Bonsaje se ještě nestaly tradičním dekoračním doplňkem našich domácností, i když jejich cena není nijak závratná. A je to škoda, protože vhodným umístěním, záleží ale i na rostlině, třeba kolik vyžaduje světla, může místnost dostat zcela jiný charakter. Pomocí několika vhodných bonsají se můžeme i ve zcela moderních domech přiblížit přírodě, nebo navodit orientální ráz.
Péče o bonsaje
Bonsaje jsou od svého počátku řízeně vedeny ve svém růstu. Je třeba v tom pokračovat, aby bonsaj neztratila svůj charakter. Pro znalce jsou daná přísná pravidla, ostatní pak mohou bonsaj udržovat. Za prvé jde o umístění bonsaje, takže ne moc od stínu, ani ne na vysluněnou pozici. Je ji potřeba pravidelně zalévat, nejlépe přes misku a kořeny, popřípadě vkládání celého kořenového balu do vody. Abychom nedodávali rostlině vápník, vodu používáme převařenou a vychladlou. V době vegetace lze přihnojovat, v září zejména draslíkem. Vápník se může eliminovat tím, že přidáváme do hlíny rašelinu.
Bonsaj je třeba nejlépe na jaře stříhat a zaštipovat, obdobně jako stromy na zahradě, jinak bude mít snahu růst jako každý jiný strom. Tady ale nejde dát všeobecnou radu, protože záleží na druhu. Třeba se odstraňují čelní větve, aby byl dobrý pohled na kmen rostliny a její celkový vzhled. Bonsaj nemá růst do výšky a ani do stran, větve by se neměly dotýkat v blízkosti kmene. Pokud budeme bonsaj řezat, další úpravy opakujeme minimálně po dvou měsících.
Velikým problém může nastat v zimě, protože mnohé druhy bonsají vyžadují uložení v chladnu, a to v mnohých panelových domech není možné.