Když se řekne mozaika z keramických obkládaček, vybaví se nám dvě věci – čtverečkovaná různobarevná stěna nebo nějaké výtvarné zpracování nějakého motivu. První variantu si asi vybere ten, kdo si nechce dělat starosti a přidělávat práci, protože v obchodní síti, případně na internetu, najdeme tolik možností, že uspokojí každého.
Čtverečková mozaika
Nejčastěji používáme mozaiku čtverečkovou. Tato průmyslově vyráběná mozaika má většinou pravidelné rozměry 1 x 1 cm, 2,5 x 2,5 cm, 5 x 5 cm, ale i 10 x 10 cm, ale můžeme si vybrat obdélníky, popř. jiné tvary. V obchodech většinou nebývá v jednotlivých kusech, ale na rubové straně jsou dílky přilepené na papírovou nebo textilní síť ve formě archů o velikostech většinou 30 x 30 cm. S takto velkými díly je již snadná manipulace a i amatér dosáhne při určité pečlivosti naprosto pravidelně položené mozaiky.
Podklad pro mozaiku
Archy s přilepenou mozaikou jsou v určité míře ohebné, takže lze s nimi obkládat i mírně tvarované (zakřivené) stěny. Archy lze také střihat, takže obložíme i netypicky tvarovaná zákoutí místností.Přesto platí určitá pravidla, a to je zejména rovná plocha. Jakákoliv nerovnost se objeví v ploše dlaždiček, mohou dokonce vyčnívat jejich ostré hrany nad povrch ostatních.
Barevnost a povrchy
Při vybírání barevnosti bychom neměli podlehnout krátkodobé módnosti, je lepší proto volit odstíny, řekněme nadčasové. To jsou jemné pastelové barvy. Pokud nevytváříme obrazce, volme barev co nejméně, místnosti by neměly připomínat “papouška”. To samé platí pro povrchy, kdy je lepší mít všechny se stejným povrchem, nemíchat proto matné, pórovité, lesklé apod. dohromady. To jednak nepůsobí esteticky a zvyšuje náročnost na údržbu.
Mozaika se dá různě kombinovat, například lze zvýraznit výklenek nebo prostor sprchového koutu. Obkladačky můžeme střídat ve svislých i vodorovných plochách, lze jimi členit prostory a opticky měnit proporce místnosti. Přesto se dnes obklad všech stěn místnosti pouze mozaikou už ve větší míře nepoužívá.
Volné dekory
Ten, kdo má větší umělecké ambice, se může pustit do vytvoření nějakého obrazu. Motivů může být mnoho, záleží na našem vkusu, velikosti a umístění plochy na stěně. Pokud nemáme velké zkušenosti, volme motiv raději jednodušší. Na takovou mozaiku se používají nepravidelné keramické střepy, které získáme rozbitím, štípáním nebo rozlámáním obkládaček. Pak máme dvě možnosti, jak postupovat při výrobě. Pokud máme dlaždičky se stejnou silou, lze je lepit přímo na stěnu, pokud ale máme síly různé, vytváříme je po částech na rovném stole s tím, že přední strany střípků klademe na rovnou plochu. Po spojení určité části zadní stranu kachliček potáhneme látkou či pletivem, aby se udržel celkový tvar. Na stěně pak po celkovém umístění všech dílů mozaiku dospárujeme a začistíme.