Další zahradní sezóna se pomalu chýlí ke konci a na řadu přichází povinnosti pro správnou přípravu na zimní období. Čím více péče věnujete zahradě na podzim, tím více se vám odmění následující sezónu. Podívejte se na 7 tipů, co určitě nezapomenout.
Odstraňte listí
Opadané listí sice vytváří izolační vrstvu a v přírodě se časem rozkládá a navrací živiny zpět do půdy. Na zahradě tomu ale tolik prostoru nedáme a spadané listí může naopak představovat problém v podobě množení plísňových onemocnění a podobně. Shrabané listí umístěte na kompost, případně do speciálních popelnic. Pro urychlení práce můžete využít vysavač listí, se kterým si ušetříte čas i námahu.
Ostříhejte růže
V druhé polovině léta a na podzim si užíváme nádherné květy růží. Za čas však i ony odkvetou, a protože tvorba plodů rostlinu zbytečně vyčerpává, nastává čas pro zimní sestřih růží. Skalkové růže se nestříhají, ale keřové a stromkové se zkracují na 5 až 8 oček. Aby rostliny lépe přečkaly zimu, je dobré přikrýt je chvojím a přihrnout k nim více zeminy.
Střih dalších dřevin
Jádroviny, jako jsou jabloně a hrušně, se prořezávají během období vegetačního klidu, což je přibližně od prosince do března. U bobulovin se provádí zmlazovací řez, který je vhodné udělat od listopadu do března. Řez ořešáku či třešně je nejlepší po sklizení úrody, takže ideálně ještě na podzim. V zásadě zkracujeme příliš dlouhé větve a podporujeme hustší větvení. Hodit se nám bude ruční pila na řez dřevin a štěpařský vosk pro ošetření vzniklých ran.
Prokypřete půdu
Až sklidíte všechnu zeleninu a zlikvidujete jednoleté kytky, je na čase připravit půdu na odpočinek. Důležité je důkladné prokypření, se kterým dostanete do země nový vzduch pro lepší regeneraci na další sezónu. Rovnou můžete zamíchat i kompost či jiné lehčí hnojení. Abyste nemuseli kypřit rýčem celou zahradu, pomůže vám zahradní technika. Nářadí pro kypření půdy nejsou příliš velké a odvedou skvělou práci.
Posekejte trávník
I během podzimu tráva stále roste a je dobré nezapomenout na klasickou péči jako během roku. Trávník sekejte a můžete i lehce přihnojit, aby byl na zimu silný a odolával mrazům. Případný osev prázdných míst ponechejte spíše na jaro, kdy se tráva lépe uchytí.
Výsadba keřů
Na podzim se vysazují menší keře, jako jsou angrešty a rybízy, protože se jedná o období s více srážkami a teploty ještě nejsou tak nízké. Naopak rozhodně nevysazujte teplomilné dřeviny, jako jsou ořešáky, broskve či meruňky. Platí, že čím větší a bohatší je kořenový systém, tím lépe se bude keř uchytávat. Stejně je ale lepší před zimou obsypat keře mulčovací kůrou a přihrnout více země.
Úprava živého plotu
Na podzim provádíme další úpravu živého plotu. Jedná se o řez listnatých, ale i jehličnatých variant. Zastřihujeme letošní výhony a snažíme se držet výsledný požadovaný tvar. Další úprava nás bude čekat i na jaře po prvním vyrašení dlouhých výhonů.