Rekuperační jednotky jsou dnes často součástí nízkoenergetických a pasivních domů. Velmi vítaným pomocníkem však mohou být i ve starším domě a v bytě. Počáteční investice je možná trochu vyšší, ale musíte brát v úvahu, že vlastně kupujete tři zařízení v jednom.
Rekuperační jednotky fungují na principu rekuperace vzduchu. Prakticky jde o to, že se bere teplý vzduch z místnosti a zároveň studený zvenčí. Tyto dva vzduchy se „setkávají“ uvnitř rekuperační jednotky, ovšem nikdy se nemísí, putují v oddělených potrubích. Předají si však energii, teplý vzduch z místnosti ohřeje ten venkovní chladný a dovnitř pak nejde taková zima. V létě může tento princip fungovat naopak.
Rekuperace je účinnější větrání
Rekuperace nenahradí vytápění domácnosti, to je hloupost. Používá se jako chytré větrání. Už nebudete muset otevírat okno a pouštět si dovnitř hmyz ani rámus z ulice. Rekuperační jednotka odvede špinavý vzduch znečištěný výpary z kuchyně a domů vám přivede čistý.
Oceníte ji i v noci, kdy se při otevřeném okně spí opravdu špatně, pokud máte okno do rušnější ulice. Rekuperační jednotky jsou tiché a mohou být i malé. Například některé rekuperace do bytu se dají zavěsit pod strop. Do rodinného domu jsou potřeba větší zařízení, stále se však bavíme o přístroji o velikosti pračky.
Užijte si komfort čistého vzduchu
Velkým plusem rekuperačních jednotek je však jejich schopnost pročistit vzduch. Potěší například alergiky, protože dovnitř nepustí pyl ani jiné alergeny. Plusem je i to, že z místnosti odvede vzduch plný bakterií, doma se vám budou mnohem méně šířit nemoci. Pročištění o škodlivé mini částečky prachu a jiného znečištění z ulice už je jen příjemným bonusem.
A kolik vlastně rekuperační jednotky stojí? Podívejte se například na rekuperace Aldes, kontaktujte firmu a vše se dozvíte. Obecnou cenu totiž nelze sdělit, rekuperace se vždy vybírá na míru.