Češi jsou výjimeční v mnoha směrech. A to i ve svém postoji vůči solární energii. Kde se vlastně vzala všechna ta nevraživost a nenávist?
Výroba elektřiny z alternativních zdrojů je trendem posledních let. Ani v Česku, ani ve zbytku světa ovšem nemá tak bohatou budoucnost jako tradiční způsoby výroby elektrické energie. V Česku ale u některých lidí stále převládá nevraživost vůči fotovoltaice a solárním panelům. Jak tento problém vůbec vznikl?
Snadný přivýdělek
Pro některé lidi je lákavá především vidina okamžitého přivýdělku. Dodavatelé elektřiny tedy vykupují vyrobenou elektřinu, ovšem za velice nízké částky. Právě tento nešvar má na svědomí tak velkou nevraživost Čechů vůči solární energii. Před omezením cen přitom stáli na vrcholku potravinového řetězce tzv. solární baroni.
Za jejich zrodem stály především dotace na fotovoltaiku a výrazný pokles cen solárních panelů. Ten způsobil doslova boom mezi movitějšími občany, kteří v tom všem spatřili skvělou příležitost. Za postavení solární farmy totiž mohli od státu skásnout i několik miliovů, což jim pokrylo výraznou část nákladů. Další výdělky pak přicházely od dodavatelů elektrické energie, kteří jim vypláceli fixní částku za výkup solární energie.
Problém s regulací
Byl to zkrátka zamotaný systém, na kterém vydělávali především solární baroni. Hybridní fotovoltaická elektrárna totiž už v té době byla schopná vyrobit poměrně slušné množství elektřiny. Zejména během letních měsíců, kdy nejvíce svítilo slunce. Brzy ale přišla stopka, která zatopila nejen samotným baronům, ale také běžným občanům.
Tou stopkou byla regulace, která výrazně omezovala výkupní ceny elektřiny. Vláda přitom tento krok ospravedlňovala tím, že chce jen chránit svoje občany. To možná mohla být pravda, vyklubal se z toho ale problém, na který trpí uživatelé solárních energií dodnes…