Břidlice je přírodní materiál, který lze využít ve venkovním i vnitřním prostředí. Hodí se k pokrytí střech i fasád domů. Uplatní se jako dlažba v interiéru.
Břidlice je hornina, která vznikla z jílovců a prachovců. Vyniká svou jemnou zrnitostí. Skládá se z více druhů minerálů – biotitu, muskovitu a andalusitu. Barva břidlice se obvykle pohybuje od černé po šedou. Existuje i v méně častých barevných variantách – fialové, zelené či zelenomodré nebo narezlé. Záleží vždy na jejich složení.
Venku i doma
Břidlici lze využít jako stavební materiál. V exteriéru se používá například jako střešní krytina. V Evropě se tímto způsobem používala nejvíce v druhé polovině 19. století až do začátku 20. století. Střechy se pokrývaly střešními taškami různě tvarovanými nebo ve stylu šindelů.
Mezi přednosti břidlicových střech patří její minimální schopnost absorbovat vodu; jde tedy o voděodolný materiál. Díky této vlastnosti jde o vysoce mrazuvzdornou krytinu. Další zásadní výhoda je nehořlavost. Střecha z tohoto výborného a trvanlivého materiálu vydrží při pečlivé instalaci i celé století. V dnešní době jde však o luxusní krytinu kvůli náročnosti nejen své instalace.
Elegantní exteriér
Kromě střech se můžeme setkat i s obklady z břidlice například na fasádě domů. Obklad z břidlice zde působí vskutku neotřelým dojmem. Oproti tenkým střešním taškám je kámen naštípán, nalámán či nařezán na užší obdélníky. Obkladová břidlice je dostupná i ve světlejších barvách.
Břidlicové obklady se hodí též do interiérů. Stejně tak uvnitř nalezne uplatnění břidlicové dlažba. Svým nadčasovým a příjemným vzhledem bude kralovat po dlouhý čas.
Jelikož je břidlice přírodní a neobnovitelný materiál, vyrábí se také umělé náhrady. Za použití plastů je možné snížit hmotnost výrobku a vizuálně jej napodobit.