Starší stromy se prořezem omladí, mladé ovocné stromky a některé keře sázející se na podzim se zase lépe ujímají. Podzimní a zimní prořez má tedy význam pro stromy každého věku. Důležité je vnímat každou rostlinu jednotlivě a přistupovat k péči o ni individuálně. Protože jedině tak plně využijeme její potenciál a dlouhé bytí současně.
Když jsou stromy přespříliš obtěžkané větvemi, je pro ně daleko náročnější čerpat dostatek živin a světla, které potřebují pro tvorbu pupenů a svůj růst.
Co se týče zazimování zahrady – u některých ovocných stromů je žádoucí ořez, a to v podobě prořezání či zastřižení. Při realizaci vždy jednejte s citem, vnímejte konkrétní strom jako jedinečnou rostlinu, protože jedině tak jej podpoříte a umožníte mu přezimovat nadcházející chladné období bez újmy a dovolíte mu nabrat potřebné síly na další sezónu.
Rozdělení řezů dle stáří stromu:
- u mladých stromků (2 – 5 let) se po výsadbě provádí řezy, kterými se zkracuje hlavní výhon a přírůstky hlavních a postranních větví – jedná se o takzvané výchovné řezy. Cílem je udržet správný poměr mezi podzemní (kořenovou) a nadzemní částí.
- u zralých/vzrostlých stromů je žádoucí udržovací řez z toho důvodu, aby bylo dosaženo plné plodnosti a růstu stromu. Tímto způsobem zbavíme stromek přebytečných výhonů a větví, čímž podpoříme růst stromu, jeho rovnováhu a následnou úrodu.
- u starých stromů, které již přestávají plodit je vhodný tzv. zmlazovací řez, kterým stromu navrátíme vitalitu, aby mohl na jaře opět obrazit.
V obecné rovině lze stromy řezem také dotvarovat a odstranit potenciální zárodky nemocí.
Které ovocné stromy prořezat na podzim a v zimě a jak?
Na podzim zpravidla prořezáváme především peckoviny (např. meruňka, broskvoň, třešeň, višeň,…), které mohou bez správného ošetření a zastřižení během zimy chřadnout a někdy i uhynout. Primárně je vhodné zaměřit se na to, aby stromy měly dostatek světla a nebyly obtěžkány větvemi. Stejně tak je žádoucí odstranit také větve suché a odumřelé, které strom v zimním období zbytečně oslabují. V průběhu zimy (po Novém roce) se provádí řezy jádrovin – jabloně, hrušně, mišpule, nashi (asijská hrušeň) atd.
Správný podzimní a zimní řez je vždy takový, který je proveden šetrně (radikální a neohleduplné řezy mohou rostlinu oslabit natolik, že nepřežije zimní období a mrazy). U ovocných stromů zastřiháváme v místě větvení, případně nad pupenem, a to pod úhlem 30 – 45 stupňů.
Co se týče prořezu – vždy berte v potaz konkrétní strom, jeho strukturu, charakter, věk,… Obvykle prořezáváme pilkami a prostřiháváme nůžkami. Záleží na stromu a našem vybavení, které volíme dle potřeby. Motorové pily na prořezávání standartně nepoužíváme, stejně jako jiné náčiní, které by mohlo způsobit příliš hluboké řezy.
V případě potřeby, kdy vzrostlý strom vyžaduje například moderní či stromolezeckou techniku se můžete obrátit na odborníky v oboru, kteří vám s ořezem (a nejen s ním) pomohou. Společnou MELOUNOVÁ, s. r. o. nabízí kvalitní a profesionální služby v oblasti úpravy zeleně po čas celého roku.