Posezení na zahradě je v teplých letních dnech příjemné až do pozdních večerních hodin. Za tmy se ale jednoznačně neobejdeme bez nějakého toho venkovního osvětlení. Aby vás ale moc nestálo, můžete namísto klasických lamp sáhnout po solárním osvětlení, které využijete třeba i při pozdních návratech domů, kdy bude vaše zahrada vždy jasně osvětlena.
Jak funguje solární osvětlení
Solární svítidla získávají energii přímo ze slunečního záření nebo denního (takzvaného difusního) světla, a to prostřednictvím solárního panelu, který proměňuje sluneční světlo v elektrickou energii. Během dne ukládá svítidlo energii pomocí elektronické řídící jednotky do akumulátoru, ze kterého ji následně po setmění zase zpětně čerpá. Během dne je přitom lampa zhasnutá, a zapíná se až po setmění. Naopak při rozednění se sama vypne a začíná opět čerpat energii ze slunce, zatímco vy třeba ještě dávno spíte.
Výhody solárního osvětlení
Výhod solárního osvětlení je hned několik. Zejména je to automatické fungování osvětlení, které se obejde zcela bez vaší aktivity, a tak trochu si žije vlastním životem. Nabíjí se samo, samo se zhasíná i vypíná, a vy se tak nemusíte absolutně o nic starat. Toto vše navíc solární osvětlení zvládá bez jakýchkoliv nákladů, samozřejmě pomineme-li ty pořizovací. Solární osvětlení je navíc šetrné k životnímu prostředí, nenáročné na instalaci, kdy nepotřebujete žádné přípojky, a nabízí neomezené možnosti přemisťování, zejména u modelů, které se pouze zapichují do země nebo jsou volně stojící.
Druhy solárního osvětlení
Solární svítidla stejně jako každá jiná mohou nabývat všemožných velikostí, tvarů i rozměrů, a liší se také ve způsobu umístění v exteriéru. Mezi nejběžněji využívané a cenově velmi dostupné patří drobná světla zapichující se do země, stejně tak ale můžete pořídit modely na pevné zašroubování ke konstrukci, varianty pro volné plutí na vodní hladině, nebo jen postavení na stůl či terasu. Pokud jste pak skutečnými estetickými gurmány, můžete si pořídit třeba solární osvětlení ve tvaru zvířátek či rostlin, v podobě teploměru, osvětlení s proměnlivou barvou světla, nebo solární osvětlení klíčové dírky vstupních dveří. Velkým hitem jsou také svíticí kamínky, kterými posejete skalku nebo vyplníte květináče.