Při zařizování každé místnosti hraje kromě designu významnou roli také funkčnost a praktičnost, což v případě ložnice platí dvojnásob. V ložnici trávíme dlouhé hodiny, nabíráme v ní potřebnou energii na další den, a je jakýmsi soukromým osobním či partnerským prostorem. Jak ji tedy vhodně zařídit, a na čem rozhodně nešetřit?
Postel je základ
Postel zabírá v ložnici dominantní část prostoru, což ostatně odpovídá i účelu této místnosti. Do ložnice se chodíme vyspat a načerpat nutnou energii pro vlastní fungování, proto je maximálně důležité, aby postel byla kvalitní a pohodlná. Právě na ní byste proto rozhodně šetřit neměli.
Volba ideální postele by se měla odvíjet od specifických vlastností a požadavků budoucího majitele, tedy od jeho zdravotního stavu, zvyklostí při spaní, ale pochopitelně i estetického vkusu. Zejména důležité bude rozhodování o výšce postele (kdy zejména senioři z praktických důvodů preferují vyšší postele), nebo rozměrech lůžka. Pokud jde o design, je pak spíše jen na vašem vlastním vkusu, zda budete volit klasický tvar nebo třeba atypickou kruhovou postel, a rám ze dřeva či kovu, s postranicemi nebo na nožičkách, s čelem nebo bez něj. Nedílnou součástí postele jsou pak také matrace, které by u dvojlůžka měly být lépe dvě, a to s tvrdostí přizpůsobenou potřebám každého z uživatelů.
Skříně
Pokud váš dům či byt nedisponuje šatnou, pak se jistě v ložnici neobejdete bez skříní na šaty. Pořídit si samozřejmě můžete klasickou samostatnou skříň, k maximálnímu využití prostoru a potěše oka jsou ale mnohem vhodnější skříně vestavěné, které se přizpůsobí i atypickému tvaru vašeho interiéru a využijí každý centimetr místa. Vzhled posuvných dveří si navíc volíte vždy také na míru, takže se vám málokdy stane, že uvidíte u známých stejnou variantu designu.
Textilní výbava
Pohodlné spaní se neobejde bez pohodlných polštářů a přikrývky. Jejich velikost i tloušťka se odvíjí od individuálních potřeb každého z nás, proto nelze univerzálně doporučit určitý rozměr či gramáž. Ze zdravotního hlediska je doporučován rozměr polštáře 40 x 90 centimetrů, který můžete případně přeložit napůl, pokud máte hlavu rádi výše. Stejně tak vám ale mohou posloužit drobné doplňkové polštářky, které navíc při volbě zajímavých potahů slouží jako skvělá dekorace. Rozměr přikrývky pak bývá standardně okolo 140 x 200 centimetrů. Pokud je o výplně, nabízí se klasické peří, netradiční ovčí rouno, moderní mikrovlákno, nebo třeba zdravotně blahodárné pohankové slupky. Podceňovat byste pak neměli ani materiál pro povlečení, který by měl být příjemný na dotek i praktický. Nenáročný na údržbu je zejména krep či mikroplyš, designově poutavý je pak bavlněný satén, hedvábí, nebo třeba damašek.
Mimo textilní výbavu na postel je pak vhodné do ložnice počítat alespoň s malými koberečky po stranách postele. Ty zařídí, že se zejména v chladných dnech nebudete muset hned po ránu dotknout bosou nohou studené podlahy, a zkazit si tak náladu třeba ještě jednou nohou v posteli.
Noční stolky a osvětlení
Doplňkovým nábytkem typickým pro ložnici jsou pak noční stolky, které slouží zejména pro postavení noční lampičky, případně odložení knihy či budíku. Designově by měly ladit s postelí, a rozměrově spíše nevyčnívat. Pokud jde o osvětlení, do ložnice pořizujte světlo ideálně regulovatelné. Pro příjemné ranní vstávání před východem slunce je totiž pro oči vhodnější intimní světlo, pro čtení před spaním ale jistě využijete i intenzivnější svícení, proto ideální je mít možnost volby.