Dřevěná podlaha je tradiční podlahovou krytinou, která je stále populární a hojně využívaná. Je to dáno tím, že dřevěné podlahy jsou vždy unikát, každá podlaha má svou vlastní strukturu, která vytváří osobitou podlahu. Rozhodli jste se pro dřevěnou podlahu a chcete si ji položit sami? Pak pokračujte ve čtení.
Na začátku
Pokud jste se rozhodli pro dřevěnou podlahu, je dobré vědět a dodržovat určité postupy a kroky před jejím samotným položením. Podlaha by měl být minimálně 48 h. aklimatizovaná v místnosti, kde bude položena. Je to z důvodů, aby si zvykla na konkrétní prostředí. V místnosti by mělo být 18-24°C a vlhkost vzduchu kolem 40-60%.
Dokonale rovný a čistý povrch
Stejně jako ostatní podlahové krytiny, zejména podlahy, musí být i dřevěná podlaha položena na dokonale rovný a čistý povrch. Před samotnou pokládkou je důležité, aby byl povrch rovný s maximální tolerancí nerovností 2 mm. Pro vyrovnání povrchu se používá vyrovnávací stěrka, pak musí být povrch dokonale očištěn a zbaven veškerých nečistot.
Dřevěnou podlahu je možné položit 3 způsoby:
- pokládka plovoucím způsobem
- pokládka celoplošným lepením
- pokládka přišroubováním na dřevěný rošt
Pokládka dřevěné podlahy plovoucím způsobem
Pokládka plovoucím způsobem je poměrně snadná a nenáročná. Na upravený povrch se umístí parotěsná fólie o síle 0,2 mm a podložka pro zvukovou izolaci. Následujícím krokem je zatlačení ocelových spon, tak aby vytvořily řetězy 70 cm od sebe, které jednotlivá prkna k sobě přitahují předpětím k sobě. První sponka se rozdělí na půl a dřevěnými klínky se musí vytvořit spára 5 mm na metr délky od stěny a první řadou prken. Další postup už je jednodušší, následující řady se k sobě pojí zasouváním pera do drážky.
Plovoucí dřevěná podlaha není přímo spojena s povrchem, tzv. plave nad povrchem, což jí umožňuje reagovat na klimatické změny. Po podlaze položené plovoucím způsobem je možné již při pokládce i bezprostředně po ní podlahu ihned používat a chodit po ní.
Pokládka dřevěné podlahy celoplošným lepením
Základem při pokládce dřevěné podlahy celoplošným lepením je kvalitní lepidlo určené na lepení masivních prken. Pro dosažení dokonalého účinku je potřeba dodržovat přesné postupy a pokyny. Důležité je mít povrch rovný a pevný a používat lepidlo od renomovaných výrobců na bázi polyuretanu nebo silanu.
Lepidla by měla mít co nejdelší „dobu otevření“. Ideální je 60 minut. To znamená, že je možné klást prkna na nanesené lepidlo po dobu 60 minut, než přestane lepidlo lepit. Lepidlo se nanáší zubovou stěrkou, která tak dávkuje množství a vrstvu. Lepidlo by mělo schnout minimálně 24 hodin. Podlaha je po celou dobu schnutí zatížena a stažena popruhovými stahováky. Nikdy se nelepí k sobě v peru a drážce.
Pokládka dřevěné podlahy přišroubováním na dřevěný rošt
Tento typ pokládky je většinou využíván u masivních dřevěných podlah. Rošt se pokládá kolmo ke směru podlahových prken. Mezi stěnou a první řadou musí být 15 mm mezera, která se lépe dodržuje pomocí nainstalovaných klínků. První řada prken by měla být položena drážkami ke zdi. Následuje přivrtání prkna k roštu, shora. Následující prkna se šroubují skrz pero. Poslední řada musí být opět přivrtána shora.
Odborná pomoc
Dřevěná podlaha se řadí mezi finančně náročnější podlahové krytiny. Proto jistě stojí za zvážení, zda se vyplatí podlahu položit svépomocí nebo využít služeb profesionálů. Při položení dřevěné podlahy jde udělat spousta chyb, které mohou vést k jejímu znehodnocení a nežádoucím vlastnostem, jako je vrzání, mezery mezi prkny nebo boulení. Takže ačkoliv není pokládka příliš složitá, vyplatí se využít pomoci odborníků.
Za pomoc při zpracování článků děkujeme firmě Amadeo Holding s.r.o. – dřevěné podlahy Praha.