Šroubovák a vrtačka. Dva nezbytní pomocníci každého kutila a řemeslníka. Jak správně vybrat a na co si dát pozor? Čtěte v tomto článku.
Sice žijeme v době, kdy tradiční stavební postupy začínají vytlačovat ty nové, bez vrtačky a šroubováku se ovšem stále neobejdeme. Jedná se o nepostradatelné pomocníky, které musí mít ve své dílně každý kutil. A pokud je ještě nemáte, v následujících řádcích vám povíme, jak tyto nástroje správně vybrat.
Jak vybrat AKU vrtačku?
Dostatečná výdrž baterie a nabíječka v balení. To jsou dvě základní věci, které by měla splňovat nejen vybraná AKU vrtačka Bosch. Na tyto parametry musíte hledět i u dalších přístrojů využívajících napájení z akumulátoru. Rozhodně nezapomínejte ani na typ baterie. Ten totiž dokáže výrazně ovlivnit nejen výdrž, ale také životnost. Nejčastěji se setkáte s moderními Li-ion akumulátory vyznačující se vysokým výkonem, kapacitou, nízkou hmotností a absencí „samovybíjecího efektu“ (bez významné újmy snesou i delší nečinnost).
Další vlastnosti
- Rychlost otáček – na trhu se setkáte zejména s jednorychlostní a dvourychlostní. Dvourychlostní můžete využít i jako šroubovák.
- Ergonomie – padne do ruky? Potom jste krok od výběru vhodné vrtačky. Ergonomie sice nepatří mezi prioritní vlastnosti, při práci ji ovšem určitě oceníte.
- Příklep – tuto vlastnost využijete pouze v případě, že se chystáte vrtat do zdi. Jestliže bude vašim primárním materiálem plast, dřevo či kov, můžete na příklep v klidu zapomenout.
Jak vybrat AKU šroubovák?
Vrtačku možná potřebovat nebudete, kvůli uvolněnému šroubku ale přece nebudete najímat řemeslníka. Vlastnit šroubovák tedy musí naprosto každý. AKU šroubovák Bosch navíc ušetří váš čas i energii, protože veškerou práci odvede za vás. Na vašich bedrech tedy zůstává jen výběr správného modelu. Při něm se řiďte zejména tím, k jakému účelu jej budete používat. Pro domácí utahování šroubků postačí dvourychlostní Bosch šroubovák s šestihranem. Pro náročnější úkony a občasné vrtání pak sáhněte po nářadí se sklíčidlem.