Připravili jsme pro Vás přehled základních bezpečnostních pravidel práce na žebříku. Přečtěte si je a zjistěte, jak moc riskujete svým současným stylem práce ve výškách…
1. Na žebřík jen v době, kdy se to hodí
První doporučení může budit úsměv, nicméně lidí, kteří jej porušují je opravdu nemálo…
Na žebřík byste neměli lézt, pokud jste pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek. Ne že by pád střízlivého bolel méně, než opilého. Zásadní rozdíl je však v případě, že byste chtěli zranění, k nimž jste přišli pádem, uplatit u pojišťovny, kde máte sjednané úrazové či životní pojištění. Pojistné události, ke kterým došlo pod vlivem návykových látek či léků, bývají uvedeny ve výlukách z plnění, tj. od pojišťovny nemusíte vidět ani korunu, bez ohledu na vážnost Vašeho stavu!
Stejně tak na žebřík lezte jen za příznivých povětrnostních podmínek. Řeč není jen o síle větru, ale také o dešti či mrazu. Mokrý či namrzlý žebřík představuje vyšší riziko uklouznutí a následného pádu.
2. Na žebřík jen s tím, co je nezbytně nutné
Nejenže byste toho při lezení a práci s žebříkem měli mít co nejméně v rukách, ale také byste měli minimalizovat počet věcí, které máte „opásané“ kolem sebe, ať už jde o ruční nářadí, spojovací či kotvící materiál či „civilní“ elektroniku.
Při práci na žebříku byte měli mít ideálně jednu ruku volnou tak, abyste se mohli přidržovat žebříku či jiného pevného základu (např. zdi, střechy, větve).
To, že minimalizujete množství „vybavení“, které s sebou na žebřík taháte, Vám pomůže minimalizovat následky případného pádu. Ony jsou přece jen příjemnější pády „naostro“, než pády na kapsu s hřebíky, kladivo, šroubovák apod.
3. Držte se! Pravidla 4:1
Obecně zažité pravidlo říká, že na každé 4 metry výšky by měl připadnout 1 metr „šířky“. To znamená, že pokud si stavíte žebřík do výšky 4 metrů, měl by být tento žebřík od zdi (resp. bodu, o který je žebřík opřen) vzdálen spodním koncem 1 metr.
Tímto docílíte „správného“ úhlu, který neznamená zvýšené riziko pádu.
4. Používejte správný žebřík a pečujte o něj
Na žebříku se rozhodně nevyplácí šetřit! Při výběru žebříku preferujte takový, který má na svém spodním konci protiskluzovou ochranu. Bezpečnější jsou také žebříky, které mají na svém vrchním konci kotvu, která Vám umožní žebřík „zaháknout“.
Důležité je i skladování žebříku, kdy je „odložený“ žebřík položen na rovném podkladu a není zatěžován žádnými věcmi, jejichž váha by vedla k prohnutí žebříku (či celkově k námaze materiálu, z něhož je žebřík vyroben). Ideální je samozřejmě stav, kdy na žebřík neprší a nepokrývají jej žádné nečistoty.