Bidet je zařízení doplňující vybavení koupelny, které slouží k lidské hygieně. Mylná je ale představa, že jde o čistě mužské zařízení, tím je pisoár, či mušle, je to v podstatě umyvadlo určené pro očistu intimních částí lidského těla mužů i žen. Zpravidla se používá po ukončení činnosti na záchodě, tedy po močení či defekaci, ale i při intimní hygieně ženy při menstruaci.
Trocha historie nikoho nezabije
Dnes všeobecně užívané slovo bidet je původně francouzské ve významu poníka. Asi je to proto, že se na bidetu sedí právě jako na poníku. Podle vynálezce to asi nebude, protože ten není přesně známý. Ví se jen tolik, že vynález bidetu se datuje k roku 1710, ale někdy se uvádí i 17. století. Ale přeci jen známe jedno jméno, někdy se totiž vynález přičítá Christophu Des Rosiers, a mělo to být pro francouzskou královskou rodinu. K většímu rozvoji, resp. popularitě došlo na přelomu 19. a 20. století, kdy díky masové městské výstavbě došlo k rozvoji instalatérství a hromadné dodávce vody do obytných budov. A doplníme, že tehdy se bidet také přesunul z ložnice do koupelny.
Umístění a druhy bidetu
Aby člověk byl schopen si na bidetu umýt vnější genitál a řitní otvor, musí být umístěn nízko. Omývání daných lidských partií pak probíhá díky proudu vody. Taková hygiena je samozřejmě dokonalejší, než jen otření toaletním papírem. Proto musí být bidet také v bezprostřední blízkosti toalety, aby plnil svou funkci. Bidety jsou stojící nebo závěsné. Moderní doba však přinesla inovace, či náhrady, a tím je bidetové sedátko nebo bidetová sprška.
Moderní kombinace
Jak jsme naznačili, bidet může být součástí i záchodové mísy, tedy jde o kombinaci bidetu a klozetu. Ta se na trh dostala v roce 1960, zejména s určením pro byty, které v koupelně nemají dostatek volného prostoru pro samostaný záchod i bidet. Bidetová tryska je zde budována přímo do límci klozetové mísy a ovládá se pákovou baterií umístěnou vedle klozetu, většinou na zdi.
Užití bidetu
Řekněme si otevřeně, že bidet není v naších bytech tradičním vybavením koupelny, a to určitě způsobila hromadná panelový výstavba a následně vliv těchto uniformovaných koupelen i na soukromou či venkovskou výstavbu. Možná je to i tím, že u nás je dostatek dřeva, a tím i papíru, což je jednodušší způsob intimní očisty po použití záchodu. Naopak je bidet tradiční součástí koupelen v jihoevropských zemích, jako jsou Řecko, Itálie, Španělsko, Portugalsko, ale i Francie. Jejich vliv je velký i jinde ve světě, takže Argentině a Uruguayi má bidet na 90 % domácností. Obdobně třeba v Japonsku je běžné se umísťují bidety i na veřejné toalety. Vrcholem jsou nyní i bidety elektronické.
Mokrá očista v bidetu je důležitá i jako prevence proti různým infekčním nemocem a při výskytu hemeroidů.
Závěr – bidet ano či ne?
Rozhodnutí pro umístění bidetu je na každém stavebníkovi, ale své místo určitě bidet najde v lepších hotelech, nebo v bytech, které mají velkou koupelnu.