
Pokud ne, tak si je buď co nejrychleji pořiďte, nebo nikam nevyrážejte. V některých lokalitách je jízda bez sněhových řetězů velmi riskantní. Ve hře je jak váš automobil, tak i život.
Pneumatiky s nasazenými sněhovými řetězy jsou zárukou bezpečné jízdy v extrémních zimních podmínkách. Protože perfektně přilnou k vozovce pokryté nejenom sněhem i ledem, zkrátka umožňují jízdu na površích, které jsou pro běžné zimní gumy nesjízdné.
Sněhové řetězy vyhláška
Sněhové řetězy motorista musí nasadit v případě, že se ocitne na vozovce označené dopravní značkou modrého terče se symbolem kola s řetězy (označení C 5a). Jedná se většinou o horské lokality, v nichž lze na vozovkách předpokládat souvislou pokrývku sněhu či ledu. Podceňovat tuto značku se nevyplácí. Nejenže za absenci řetězů v těchto lokalitách hrozí poměrně tučné pokuty, ještě větší hrozbou je ohrožení zdraví, potažmo života. Vašeho i všech spolujezdců.
Kdy použít sněhové řetězy
Sněhové řetězy je však vhodné mít v zimě v autě i pro „strýčka Příhodu”. Do nesnází se v zimě můžete dostat i v jiných oblastech nežli horských. Nedávné přívaly sněhu, které potrápily i Středočechy, toho jsou důkazem. Počítejte ale s tím, že používání sněhových řetězů přináší jistá omezení. První se týká rychlosti. S řetězy nesmíte jet rychleji než padesátkou. Rovněž se jízda s nimi nedoporučuje v místech, která je vyloženě nevyžadují, především se jedná o jízdu na vozovce bez sněhové pokrývky.
Klasické ocelové
K tomu, aby splnily svůj účel, musíte vědět, jak vybrat sněhové řetězy a zvolit správný typ. Spolu s řetězy ocelovými se nabízí i textilní, vyprošťovací či tekuté. Nejspolehlivější jsou řetězy ocelové, které vozidlo dostanou i z hodně hlubokého sněhu. Počítejte ale s tím, že fungují pouze na problematických úsecích. Před vjezdem na mokrý povrch je nutné je sundat. Nasazení řetězů stejně jako jejich sundání rovněž vyžaduje patřičný cvik.
Textilní, vyprošťovací a tekuté
Lépe se vám rozhodně budou nasazovat textilní sněhové řetězy. Ty vám ale pomohou spíše na ledu, jízdu ve sněhu moc neusnadňují. K vyprošťování zapadlého automobilu třeba ze škarpy pak jsou primárně určené sněhové řetězy vyprošťovací. Nejméně práce budete mít se sněhovými řetězy tekutými. Ty jsou ve formě spreje, který na pneumatiky jednoduše nastříkáte. Problémem je velmi krátká doba jeho účinnosti. Pomohou vám tedy spíše jednorázově a na krátký úsek. Na delší trasy s nimi nepočítejte.