Kvalita potravin na pultech řady českých prodejen přiměla nejednoho spotřebitele uchýlit se zpět k tradičním postupům a pěstovat si i připravovat různé potraviny doma. Příkladem může být třeba chov vlastních slepic, výroba domácích jogurtů či sýrů, nebo třeba pečení chleba, které s domácí pekárnou zvládne hravě každá šikovná hospodyňka. Není přitom spolehlivější cesta, jak mít doma chléb čerstvý, z kvalitních surovin, a mnohdy třeba i levnější.
Co je potřeba k domácímu pečení
K pečení domácího chleba budete potřebovat speciální domácí pekárnu, kterou dnes seženete běžně v téměř každé prodejně elektro, nebo na internetu. Alternativou je samozřejmě i tradiční pečení v peci, s ohledem na náročnost ale tuto variantu raději zavrhněte. Kromě pekárny pak budete potřebovat už jen těsto. To si můžete buď sami připravit, nebo koupit hotové, v prášku, kdy směs pouze zalijete vodou, a malá domácí pekárna se za pomocí hnětačů o vše ostatní postará sama.
Kolik to všechno stojí
Největší náklady jsou spojené s pořízením domácí pekárny. Cenově se pohybuje od dvou do čtyř tisíc, ale samozřejmě i výše – podle vybavení, velikosti, funkcí, a také materiálu. Něco málo vás pak bude stát i její provoz, kdy samozřejmě spotřebovává elektřinu. Spotřeba je ale skutečně zanedbatelná, při pečení jednoho bochníku okolo jedné až dvou korun. K přípravě každého bochníku pak budete ještě potřebovat těsto, jehož cena u půlkilového balení se pohybuje přibližně od 25 do 40 korun. Doma si ale podobné těsto můžete připravit i o polovinu levněji.
Jaký chleba se dá upéct doma?
Z předpřipravených směsí si doma snadno upečete bochník chleba kmínový, slunečnicový, česnekový nebo třeba pohankový. Narazit přitom můžete třeba ale i na těsto na vánočku nebo chléb bezlepkový. Pokud si pak směs budete chystat doma sami, jsou možnosti ještě širší – záleží pouze na vaší fantazii a chutích, co v pekárně vykouzlíte. Pro inspiraci pak samozřejmě můžete zapátrat na internetu mezi recepty.
Zdroj informací: Bydletespokojene.cz