Bytová krize zřejmě jede na plné obrátky. Anebo ne a nejhorší nás teprve čeká? Sdružení pro architekturu a rozvoj nechalo agenturu Ipsos vypracovat průzkum mezi více než tisícovkou Pražanů. Naprostá většina (86,4 %) obyvatel metropole uvedla, že se v posledních pěti letech dostupnost bydlení výrazně zhoršila. Za vinu to dávají nekoncepčním politikům a úředníkům, kteří nejsou schopni urychlit realizaci novostaveb. Proces schvalování nyní trvá průměrně deset let. Výstavba přitom developerům trvá jen 1,5 až 2 roky.
Aktuální stav trhu reflektuje porovnání současné dostupnosti bytů a dostupnosti před pěti lety. Zatímco v minulosti musel průměrný Pražan na bydlení v Praze šetřit 8,9 roku, dnes je již potřebuje 13 průměrných ročních platů. Pro srovnání: ve Varšavě stačí šetřit 6,1 roku a v Berlíně 6,4 roku.
Část průzkumu řešila také důvody zhoršení dostupnosti. Pražané viní politiky, kteří podle nich situaci aktivně neřeší a nemají dlouhodobý plán. A nelíbí se jim ani komplikovaná administrativa, zdlouhavé povolování a vysoká daňová zátěž.
Praha již překonala Mnichov, kde jsou byty velmi drahé i na poměry Němců. A překonává i jiné evropské metropole, ze kterých se obyvatelé stěhují do levnějších lokalit a do velkých měst cestují za prací.
Navzdory výše uvedeným faktům se některým developerům daří prodávat více než v minulosti. Například Finep loni evidoval 10% meziroční nárůst a prodal téměř pět set bytových jednotek. Prodej nových bytů v Praze přesto společnosti přinesl nižší zisk – zájem byl především o menší bytové jednotky 2+kk na úkor dražších rodinných domů.
V aktuální nabídce Finepu je mimo jiné i povedený projekt Prosek Park. Vzhledem k příznivým cenám lze předpokládat, že si byty Praha 9 velmi rychle najdou zájemce. Podobných nabídek v hlavním městě moc není a kdo zaváhá, má smůlu.