Dřevostavby jsou moderním trendem ve světě stavitelství, přestože ve skutečnosti dřevo vždy bylo tradičním materiálem pro výstavbu obytných budov. Výhodou současných dřevostaveb, které v mnohém předčí jiné běžně užívané materiály, je přitom maximální rychlost a jednoduchost stavby, ekologičnost, tepelně-technické vlastnosti i estetická stránka. Najdou se ale i nevýhody, jako třeba požární odolnost nebo trvanlivost.
Vlastnosti dřeva ohromí vás i vaši peněženku
Skvělou vlastností dřeva je nízká tepelná vodivost, díky které při využití pro stavbu zajišťuje domu velice nízkou spotřebu tepla na vytápění. Dřevostavby s dřevěnou nosnou konstrukcí a tepelnou izolací obvykle spadají do kategorie nízkoenergetických, mnohdy ale dokonce až pasivních domů. Zejména dnes, kdy jsou náklady na energie vysoké, to znamená přinejmenším výrazné plus pro rodinný rozpočet, a jednoznačně pádný důvod pro volbu dřevostavby při rozhodování se o materiálu plánované stavby.
Dalším pozitivem je pak i schopnost dřeva regulovat vlhkost v interiéru, nebo tlumit hluk v místnosti. Nemluvě pak o stránce estetické, kdy dřevo dosahuje na pohled i dotek zcela jiných kvalit, než chladné uměle vyráběné materiály.
Specifické vlastnosti dřeva vám však přinesou výhody nejen později při užívání domu, ale už při samotné stavbě. Oproti jiným materiálům se totiž dřevo může pochlubit výraznou lehkostí, díky níž výroba dřevěných nosníků, výplně a dalších prvků nespotřebuje tolik energie a není tolik náročná na manipulaci, dopravu i montáž, což znamená opět finanční úsporu.
Ve dřevostavbě bydlíte za pár týdnů
Dalším aspektem, kterým budete jistě ohromeni, je rychlost výstavby, kdy není nijak výjimečné, že se majitel může do nového domu nastěhovat už během několika týdnů. Dřevostavby jsou totiž budovány nejčastěji z prefabrikovaných dílů, které se pak na místě stavby pouze spojí dohromady jako stavebnice. Tato technologie navíc značně snižuje nároky na vybavení staveniště, kdy nepotřebujete množství nákladné mechanizace na výstavbu domu, protože objekt se z větší části staví „na sucho“. Z prefabrikovaných panelů přitom můžete „kouzlit“ stavby nejrozmanitějších tvarů i designů, takže na své si přijdou i milovníci architektury a vizuálně netradičních řešení bydlení.
Najdou se i nevýhody
Každá mince má dvě strany, a ani v případě dřevostaveb tomu není jinak. Nevýhod je však spíše minimum, a většina z nich se dá snadno eliminovat č zcela odstranit využitím speciálních opatření.
Nejčastěji zmiňovaným negativem dřevostaveb je nízká požární odolnost oproti jiným stavebním materiálům. Tento argument je na místě, na druhou stranu, problém je možné snadno vyřešit například nehořlavými obklady či použitím jiných opatření, která dnes již architekti dřevostaveb zcela automaticky zahrnují do svých projektů.
Ve srovnání s dalšími materiály pak může být také o něco nižší životnost stavby dřeva, a díky své nízké hmotnosti bývají dřevostavby také méně odolné a stabilní například při povodních.