Nízká spotřeba energie je jedním z hlavních důvodů rostoucí obliby dřevostaveb. Jak to s ní je a jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými energetickými kategoriemi domů? Na co byste měli myslet, pokud zamýšlíte postavit energeticky co možná nejúspornější stavbu? To vše se dozvíte v následujících řádcích.
Jak je to s rozdělením domů podle jejich spotřeby?
Asi už jste slyšeli o domech standardních, nízkoenergetických, pasivních, nulových a aktivních. Víte ale, podle kterých kritérií se přesně dělí do jednotlivých skupin? Běžná, standardní novostavba, se pohybuje mezi spotřebou 80–100 kWh/ m² na rok. Takový dům je možné podle platných regulí postavit, za energie v něm však utratíte nejvíce. Nízkoenergetický dům oproti tomu spotřebuje maximálně 50 kWh/ m² ročně.
Aby mohla být novostavba hodnocena jako takzvaný pasivní dům, měla by jeho spotřeba být do 15 kWh/ m². Nulový dům zcela odpovídá svému názvu – jeho roční spotřeba je nulová (nebo maximálně do 5 kWh/ m²). Jak je to možné? Nulovou spotřebu samozřejmě už nelze zařídit jen izolací, nulové domy jsou vybaveny moderními technologiemi, solárními panely a podobně. Jejich dokonalou variantou jsou takzvané aktivní domy – tedy stavby, ve kterých na konci roku dokonce elektřina přebývá. V českých podmínkách se už dnes běžně setkáte s nízkoenergetickými dřevostavbami, přičemž přibývá také pasivních domů.
Co by měla dřevostavba splňovat, aby byla energeticky nenáročná?
Všechny prvky budovy by měly být vzájemně propojeny tak, aby zabránily úniku tepla z domu ven. Tomuto úkolu podléhá i tvar domu – ten by měl být co nejjednodušší a nejkompaktnější. Často se tak můžeme setkat s moderními dřevostavbami ve tvaru kvádru, jehož prosklená hrana je natočena k jihu. Naopak severní strana obsahuje otvorů (především oken a dveří) minimum. Náklady na energii se odvíjejí také od typu zvoleného topení. Často se využívá vzduchotechnika s rekuperací tepla. Zbudování krbových kamen, komína a kompletně proskleného jižního průčelí sice zvedne pořizovací náklady domu, ty se vám ovšem vrátí v podobě úspory za topení.
Správně postavená dřevostavba vytváří komfortní, zdravé a energeticky nenáročné prostředí k bydlení. Pokud si zajistíte realizaci dřevostavby na klíč od zkušených odborníků, ušetříte v budoucích letech za energie podstatné částky.