V případě, že hledáte nějakou vhodnou formu investice, díky níž byste do jisté míry ochránili naspořené peníze před inflací, jež je v současné době značná, je rozhodně dobrou volbou zlato v podobě slitků či mincí. Před nákupem si však hlídejte cenu.
Nedívejte se jen na aktuální cenu na burze, podstatná je nabídka prodejců
Cena zlata se obecně uvádí jako hodnota za jednu trojskou unci. Můžete si ji snadno zjistit online. To ovšem neznamená, že za tuto sumu investiční zlato skutečně pořídíte. „Slitek ze stejné rafinérie, o stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká Pavel Trtík ze známého tuzemského eshopu zlate-mince.cz. Jenže čeští prodejci zdaleka nemají totožné, potažmo ani podobné ceny. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Jsou k nám dovážené ze zahraničí, takže v obchodech dostanete zpravidla investiční zlato ze švýcarských či německých rafinérií. To samozřejmě není špatně, ovšem může to ovlivnit výslednou cenu pro zákazníky.
Abyste za investiční zlato neutráceli zbytečně moc peněz, je praktické si nejprve provést důkladné srovnání nabídek jednotlivých českých a slovenských prodejců. Cenové rozpětí za tytéž produkty může činit až 10 %. Uvážíte-li, že například při nákupu zlata za 100 tisíc korun jde o rozdíl celých 10 tisíc Kč, jistě uznáte, jak cenné je si toto srovnání udělat.
Přednosti investičního zlata
Investiční zlato je jinak v dnešní době velmi snadno dostupné. Zakoupit se dá online stejně pohodlně, jako když si pořizujete běžné spotřební zboží. Zlaté mince a cihly navíc mohou i v malém množství skrývat poměrně solidní bohatství. Jsou lehce přenositelné a dají se směnit takřka kdekoliv na světě.