Obliba dřevěných obkladů v interiéru roste. A divíte se? Skvěle izolují, nechytá se na ně prach a také báječně vypadají. Místnosti zkrátka dají punc luxusu a elegance.
Dřevo je staletími prověřený stavební materiál. Z konstrukčního hlediska pevný a přitom velmi lehký. S vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi a schopností tlumit vibrace. Nekoroduje, je dostupné, snadno se zpracovává, spojuje i recykluje. A produkty ze dřeva v neposlední řadě dobře vypadají. Interiér zateplují a zútulňují. Dřevěné podlahy, fasády, nábytek i dřevěný obklad stěn. Na ten se v následujícím článku zaměříme.
Proč dřevěné obklady v interiéru?
Dřevo už dávno nepatří jen do kamen, na podlahu a na strop, nýbrž také na stěny. Dřevěné obklady jsou estetické a funkční zároveň. V první řadě stěnám poskytují skvělou ochranu. Odolávají prachu, vlhkosti i mechanickému poškození a ve srovnání s klasickou omítkou jsou poměrně nenáročné na údržbu. Pro rodiny s malými dětmi a domácími mazlíčky jsou přímo ideální.
Tepelně – izolační vlastnosti
Zanedbatelné nejsou ani tepelně izolační vlastnosti dřevěných obkladů, které velmi dobře akumulují teplo. Samy o sobě dokážou v interiéru navodit příjemné klima. K tomu jsou i skvělým zvukovým izolantem. Máte-li proto problémy s hlučnými sousedy, obložte si stěny dřevěnými obklady a budete mít po problémech.
Jaké zvolit?
Dřevěné obklady volíme dle několika parametrů. Podle místnosti a jejích rozměrů, rozměrů samotných obkladů a jejich odstínu. Obkládat samozřejmě nemusíte všechny stěny, ale třeba jen jednu z nich, či jejich část. Mějte na paměti, že obklady sahající až ke stropu místnost opticky zmenšují a ty položené do určité výšky ji naopak zmenšují.
Barva a styl kladení
Svou roli ale hraje i barva a styl kladení obkladů. Zde platí v podstatě to samé jako u výmalby. Tmavé barvy místnost opticky zmenšují a světlé zvětšují. Svisle položené obklady místnost zvětšují, horizontálně položené rozšiřují.
Jaký formát?
Dřevěné panely jsou také k dispozici v různých formátech a tvarech. Obdélníkových, čtvercových, kulatých i hexagonových. Drobných několikacentimetrových vhodných pro plochy nepravidelných tvarů i velkoplošných ideálních pro větší plochy pravidelných rozměrů.
Jaká dřevina?
Obložit dřevěnými obklady je v podstatě možné jakoukoliv místnost v bytě. Obývací pokoj, ložnici, kuchyni, dětský pokoj, předsíň i koupelnu. Na výběr máte obklady smrkové, bukové, dubové, z borovice, jasanu a javoru. Možné však jsou i velmi zdařilé imitace dřeva.
Dřevěné obklady do obývacího pokoje
Obývací pokoj bývá nejvíce reprezentativní místností v době či bytě. A reprezentativně by v něm měly působit i dřevěné obklady. Punc luxusu a elegance obýváku v každém případě dodají ED lamelové obklady z dubu.
Dřevěné obklady do ložnice
V ložnici se primárně oddáváme odpočinku. Proto by měla být klidná, pohodová a harmonická. A právě dřevěné obklady stěn dokážou tyto pocity umocnit. Vhodný je dub přírodní, wotan, americký, sonoma i bělený. Z tmavších odstínů doporučujeme ořech.
Dřevěné obklady do kuchyně a koupelen
V kuchyních a koupelnách se často kumuluje vlhkost, proto zde volte obklady vyrobené z extrémně tvrdého dřeva, které vlhkosti dobře odolává. Do kuchyní a koupelen se hodí především dřevěné mozaiky z tropického dřeva. Doporučujeme 2D mozaiku z třešně, dubu a Merbau. Do míst, v nichž dochází ke kontaktu se stojící a stříkající vodou ale zvolte spíše klasickou keramickou dlažbu.
Dřevěné obklady na schodiště a do předsíně
Dřevěnými obklady je možné obložit také schodiště a předsíň. Zde z nich snadno vyrobíte například věšákovou stěnu, popřípadě jimi ozdobíte vchodové dveře. Vhodné jsou obkladové panely ze smrku, borovice i dubu.