Kvalitní relé může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. V tomto článku si této velice důležité komponentě povíme víc.
K čemu je dobré bezpečnostní relé?
Bezpečnostní relé má hned několik funkcí. Tou nejdůležitější je ochrana proti vzniku nebezpečných situací a poruch. Ty mohou nastat v případě zkratu, poškozených stykačů, spečených kontaktů a dalších poměrně běžných problémech. V případě těchto nesnází bezpečnostní rele nedovolí znovu potvrdit svou funkci až do chvíle, kdy se závada odstraní. V některých případech mohou mít i monitorovaný restart. U těchto modelů je tedy potřeba podržet tlačítko pro opětovné naběhnutí systému na předepsaný čas (časové relé), jinak se znovu neaktivuje.
Je možné relé modifikovat?
Klasický bezpečnostní modul má integrované funkce, které nejde měnit. I přesto lze jejich funkci do jisté míry ovlivnit. Hlídací proudové relé lze modifikovat zapojením bezpečnostních komponentů, případně modulů vytvořených samotným výrobcem. Ne všechny modely však tento postup podporují. Předně si tuto možnost ověřte u samotného prodejce. Informace je možné najít i v přiložené dokumentaci. Nejlepší cestou je ale zavolat elektrikáře, který si s podobnými situacemi hravě poradí.
Dostupné varianty bezpečnostního relé
Spínací relé můžeme rozdělit do třech kategorií – relé pro kontrolu strojů, jazýčkový kontakt a relé pro běžné účely. Právě s posledním jmenovaným se v našem životě setkáváme nejčastěji. A k dispozici je hned v několika variantách:
- spínací relé 12V,
- spínací relé 24V,
- spínací relé 48V,
- spínací relé 120V.
Dostupná je také varianta ve 230V. Rele spinaci tak v našich končinách nalezneme v provedeních, která jsou pro celý svět podobná.