Mrzí vás, že končí grilovací sezóna? Tak si ji prodlužte! Takové babí léto je pro grilování jako stvořené!
Když už nic jiného, nepraží na toho, jemuž byl úkol ugrilovat večeři, žhavé sluneční paprsky. Ono grilovat, když je venku přes třicet stupňů, je spíše za trest. Obavy nemusíte mít ani z grilování za chladného počasí. Zahřeje vás přeci teplo z grilu jako takového.
Ach, ta vůně!
Také vám kouře, který vydávají grily na dřevěné uhlí, voní? Mně tedy ano. Dokonce ve mně evokují vzpomínky. Pokud soused griluje (ten výhradně na dřevěném uhlí), vybavím si okamžiky, které jsem při grilování prožila já sama.
Pohodové grilování
Grilování je obecně symbolem pohodové nálady a atmosféry. Je zajímavé, že tato aktivita je spíše mužskou doménou. Můj muž se na každé grilování přímo těší. A náramně si ho užívá. Když otáčí steaky, klobásky i zeleninku, je ve svém živlu. Zkrátka griluje s láskou. I proto byl venkovní gril jedním z vůbec prvních spotřebičů, který jsme si při zařizování domácnosti pořídili
Co grilovat na podzim?
Zaměřte se na sezonní produkty. Naprosto úžasná je ogrilovaná dýně. Její nasládlá vůně kombinovaná s kouřem z grilu je zkrátka neodolatelná. Ani ji nemusíte složitě připravovat. Postačí, když ji osolíte a zakápnete olivovým olejem. Vynikající jsou ale také ogrilované houby. Ty ani nemusíte solit. Jen je potřete olivovým olejem. Další lahůdkou jsou ogrilované fíky. Ty jsou zase skvělé s modrým sýrem.
Dogrilovali jste?
Zahradní gril je třeba zazimovat. Ještě před tím zbavte rošt veškerých zbytků jídla a spálenin a za pomoci k tomu určeného prostředku ho důkladně vyčistěte. Nejprve za pomoci vody s jarem, kartáče s nerezovými štětinami, poté menšího kartáče a nakonec navlhčenou houbičkou. Očista silně znečištěného grilu se zřejmě neobejde bez k tomu určeného přípravku. Až bude rošt zářit čistotou, očistěte i další části grilu. Plynový gril je třeba rozebrat a vyčistit i uvnitř. Svou pozornost zaměřte také na hořáky, které se často zanášejí usazeninami. Nejméně práce je spojené s grily na dřevěné uhlí a zahradními ohništi s grilem. Z nich v podstatě postačí vysypat popel.
Kam s ním?
Nakonec vás čeká umístění grilu na bezpečné a suché místo. Před vlhkostí, sněhem a deštěm je nutné chránit především elektrické grily. Ty plynové a na dřevěné uhlí mohou být venku, samozřejmě přikryté krycí plachtou.
Zdroj: https://www.avenberg.cz/