Už několik let platí pro majitele rodinných domů povinnost kontrolovat stavy komínů a spalinových cest. Vyplývá to ze zákona. Mnozí lidé však stále nemají přehled o tom, jak často by měli komín ve své nemovitosti nechat čistit a kontrolovat, případně zda k tomu musejí povolávat přímo kominíka.
Nečistíte komín? Můžete na to doplatit
Zákon udává povinnost nechávat kontrolovat komín. Při porušení této povinnosti vám sice přímo nevzniká riziko sankce, ovšem ta hrozí, pokud v důsledku absence kontrol dojde k poškození objektu a budou například muset přijet hasiči. Pokud dojde třeba k požáru, nejenže vám pojišťovna nevyplatí pojistné, ale navíc dostanete pokutu právě proto, že požár vznikl v důsledku špatného stavu komína, který nebyl nikým kontrolován.
Čištění provádějte minimálně 1x do roka
Proto je dobré alespoň jednou za rok přizvat profesionály. V této oblasti působí například firma Zdeněk Hacaperka – Kominík Plzeň. Firma doporučuje provádět čištění komínů jednou až dvakrát do roka podle toho, jak často využíváte spotřebiče, které jsou na spalinové cesty napojené.
Kromě čištění doporučuje Kominictví Plzeň také odborné revize. Ty jsou zapotřebí vždy, když rekonstruujete spalinové cesty, nebo teprve došlo k jejich výstavbě. Na základě revize vám odborník potvrdí, že jsou v pořádku a je možné je bez problémů využívat.
Služeb kominíků se tak rozhodně nezdávejte. Čištění svépomocí je sice možné, nikdy však nemůže být dostatečně odborné. Kominík je schopný při revizi a čištění zjistit na komínu i vady, které laik nemá šanci rozpoznat. Nehledě na to, že jako majitelé domu určitě nemáte potřebné náčiní, které je k důkladnému čištění spalinových cest zapotřebí.
Hledáte-li ve svém regionu kvalitního kominíka, který vám pomůže, je dobré si zjistit, zda je například ve Společenství kominíků, dobrovolném sdružení kominíků ČR, které garantuje profesionalitu svých členů.