Mravenci. V pohádce s Ferdou a Beruškou roztomilý hmyz, v bytě nebo v domě nepříjemní návštěvníci, kteří likvidují vaše zásoby. Jak se jich tedy spolehlivě a natrvalo zbavit? Máme pro vás několik tipů.
TIP: Jak vyhubit mravence? Inspirujte se na zde!
Proč se mravenci objevili?
Pokud ve své domácnosti objevíte promenádu mravenců, první co vás napadne, bude pravděpodobně otázka, co jste udělali špatně, že se tito vetřelci u vás doma objevili. Faktem je, že mravenci se řídí čichem, a mnohdy stačí jen zbytek jídla odložený na kuchyňské lince, nebo drobečky spadlé pod stolem, a kolonie už se vám stěhuje do domu. Často ale můžete mít naklizeno jako ve svátek, a mravenci se stejně objeví.
Zbavte se jich přírodní cestou
Jednou z osvědčených babských rad pro boj s mravenci je jedlá soda nebo kypřící prášek. Ten byste v domě měli vysypat kolem hnízda a přes cestičky, které si již mravenci jistě vytvořili. Kromě toho mravencům maximálně nevoní různé koření, které můžete stejně tak nasypat okolo hnízda a cestiček – majoránku, bazalku, mátu, skořici, hřebíček, pepř nebo jakékoliv pálivé koření. Ideálně třeba hned více dohromady. Mravenci pak odejdou dobrovolně. Podobně můžete využít také octa, kterým společně s vodou budete vytírat podlahu. Samozřejmostí je pak pečlivý úklid zejména zbytků jídla – rozsypaného cukru ve spíži, drobků z pečiva a podobně.
Chemie je jistota
Když úklid a babské rady nepomohou, je čas na moderní vysoce efektivní chemické přípravky. K dispozici jsou gely, prášky, spreje i jiné nástrahy. Pro definitivní skoncování jsou vhodnější práškové jedy, které nejen že zlikvidují mravence promenádující se po vašem interiéru, ale vzhledem k tomu, že je mravenci odnesou až do hnízda, zahubíte tak časem celou kolonii. Spreje pak dovedou okamžitě zahubit veškeré viditelné mravence, ke kterým se s přípravkem dostanete. Je ale možné, že za hodinku k vám dorazí další skupinka.
Kdy je mravenec užitečný
Zatímco ve spíži z mravenců jistě radost nikdy mít nebudeme, na zahradě mohou být prospěšní. Obří mraveniště uprostřed zahrady sice asi žádného zahrádkáře nepotěší, v boji proti mšicím je ale skupinka mravenců mnohdy účinnější než jakékoliv postřiky. Pokud vás ale ani na zahradě přítomnost mravenců netěší, můžete zkusit fyzicky přesunout mraveniště mimo pozemek (ideálně za deště nebo chladného počasí, kdy jsou všichni mravenci uvnitř), případně je donutit k dobrovolnému odchodu některou z výše uvedených přírodních metod.