Dlažba je ideální podlahová krytina pro koupelny, kuchyně, ale třeba i obývací pokoje nebo haly, a samozřejmě také exteriér. Jsou vysoce odolné, snadné na úklid, a jejich pokládku můžete s trochou šikovnosti také zvládnout sami. Chce to jen dodržet přesná pravidla.
Co všechno budete potřebovat
Pro pokládku dlažby budete nezbytně potřebovat jednotlivé dlaždice, dále speciální lepidlo, stěrku, křížové vložky, řezačku na obklady nebo alespoň úhlovou brusku, a také spárovací hmotu.
Jak se dlažba pokládá
Před samotnou pokládkou je potřeba připravit si čistý, suchý a rovný podklad. Pokládka dlažby probíhá tak, že zem potřete lepidlem a stěrkou v něm vytvoříte drážky. Samozřejmě podlahu natírejte postupně po menších kouscích. Dlažbu pak pokládejte na lepidlo mírným zatlačením a jakoby vytočením, a to systematicky podle vkusu – podél stěn bez přesazení, podél stěn s přesazením, po úhlopříčce, nebo po úhlopříčce s přesazením.
Mezi jednotlivými dlaždicemi přitom nechávejte prostor na spáru. Aby byla jednotná, můžete využít speciálních křížových vložek, které se vloží mezi dlaždice. U krajů, kam nebudou přesně zapadat celé dlaždice, budete muset dlažbu řezat, a to speciální řezačkou. Pokud navíc budete chtít na stěnu přilepit soklové lišty, dodržujte minimální vzdálenost spáry od dlaždic.
Na čerstvě položenou dlažbu pak nikdy nestoupejte. Lepidlo nechejte podle návodu zatvrdnout, a následně můžete vyplnit spáry mezi dlaždicemi. To provedete spárovací hmotou, kterou si namícháte ze suché směsi do konzistence husté kaše. Do spár ji dostanete stěrkou, a následně vyhladíte vlhkým hadříkem.
Jakou dlažbu volit
Kromě barevného provedení a konkrétního dekoru byste při výběru dlažby měli zohlednit také její budoucí využití. Jiná dlažba bude vhodná do koupelny, a jiná do zádveří, kde budete procházet v botách a dlažba bude intenzivně namáhaná. Rozhodujícím kritériem volby je přitom stupeň otěru, jehož hodnotu najdete u prodejce v popisku u každé dlažby.