Hledání hub patří u nás k nejčastějším koníčkům. Je proto nepředstavitelné, že jsou země, kde se houby nesbírají. Ale na druhé straně a mezi našimi houbaři jsou velké rozdíly, a dokonce ani někteří ani houby nejedí, i když je sbírají. Ale věnujte se jejich velmi častým úpravám, sušení.
Ošetřování hub při sbírání
Je otázka, zda muset odříznout houbu, nebo ji ruka vytáhnout je kořínky a sušení, v každém případě bychom se měli snažit čistit hubu co nejvíce. Ušetříme si tak později více práce. Hlavně houbu očistíme od hlíny, jehličí a listí, plžů a podobně. Houby by měly být uloženy do košů, v taškách se především houby sklánějí a deformují. Houby i jen trochu plesnivé nesbíráme vůbec.
Rozdělení huby
Při konečném čištění dochází ke třídění. Část může jít na smaženici, část na řezky, část na jinou tepelnou úpravu, ale nás zajímá sušení. Na sušení se vybírají houby pokud možno co nejvíc suché. Pokud jsou houby přesycené vodou, což může být po deštích, případně rostou u potoka nebo v močálech. Takové houby stejně nedosušíme, protože jsou velmi háklivé na plísně a tak zplynivějí.
Příprava hub na sušení
Když jsme vybrali houby k sušení, měli bychom je nakrájet na plátky asi 3 milimetry silné. Estetické je, když si zachováme tvar houby, tedy některé řezy budou mít hlavičky i nožičky. To je samozřejmě možné pouze u hub určitých velikostí.
Způsoby sušení
Nejčastějším sušením je nakladení hubu v jedné vrstvě na sítích nebo na papíře položené na plechy. Houby ale neusušíme na slunce, raději ve stínu av mírném průvanu. Plochý náboj musí být pravidelně přitahován, aby nedošlo k jeho podložce, a současně i vysychaly rovnoměrně. Houby se také mohou hodit na prvek nebo nit, pak je nemusíte otáčet, je udržovat mezery mezi nimi, aby se nelepili k sobě. Houby se tak suší asi za 3 dny. Urychlení si můžete pomoci vysušením na teplém radiátoru nebo v teplovzdušné troubě. Není však záhodno zpočátku teplota přehánět. Postupujeme od 45 ° C do 80 ° C, nikdy více. Houby se nesmí utírat, jde pouze o sušení, proto se musí velmi často otáčet.
Další způsoby sušení
Méně častější způsob sušení je v solí. Houby se po nakrájení rozložíme na pekáč a zasypeme zcela solí. Pak sušíme co nejrychleji, třeba i na slunečnici nebo v troubě. Voda se postupně odpařuje a my musíme houby se solí promíchávat. Toto sušení trvá asi dva dny, pak přes hrubé síto houby přesejeme. Sůl je však hnědá, jak se jí daří vodu, ale je možné s úspěchem nadále používat v kuchyni, navíc ještě pěkně voní. Houby se ukládají do sklenice a před vařením se namáčíme do vody, abychom je zbavili přebytečných solí a houby vody přijímali, bobuli a chutnali jako čerstvé.
Houby lze sušit iv sušičce na ovoce. Toto sušení trvá od 2 do 6 hodin. Nesmíme houby přesušit, pro všechny sušení platí také, stále by měly mít určitou vlhkost, neměly být snadno lámat a při přehrábování musí šustit.
Ukládání hub po sušení
Některé z nich musí být uloženy před uložením do deseti minut v ohebné trubce při teplotě kolem 150 ° C. Jinak jsou obvykle dodávány do sáčků a zavírají se u stanu. Dnes se většinou nasypou do sálavých sklenic a pevně uzavřete víkem.
Jaké houby se suší
Samozřejmě jsou zde známé druhy hubů, podborářů, kozáků, klouzců atd. Můžeme být při větších počtech skladovat jeden druhově, ale také vytvářet směsky. Snažíme se vysušit i václavky, ovšem ty dáváme zvlášť, protože vyžadují trochu jiné péče před vařením a jiným využitím (nepravá dršťková apod.). Pokud jde o jiné šupinaté houby, jako jsou masáci, holubinky, tak ty se k sušení moc nehodí, zpracovat je jinak jinak.