Plovoucí podlahy jsou stále více oblíbené. Je to díky dobré cenové dostupnosti, široké barevné škále a snadné údržbě. Plovoucí podlaha je i co se týče pokládky snadnou záležitostí a zvládne ji každý šikovný kutil. Jak postupovat a na co si dát pozor, se dozvíte v následujícím článku.
Proč volit plovoucí podlahu?
Plovoucí podlahy se v našich domácnostech staly populární a hojně využívané z několika důvodů. Prvním je jejich pořizovací cena, která je více než přijatelná v poměru cena funkčnost. Druhým podstatným důvodem je široká nabídka, co se týče barev a provedení. V neposlední řadě plovoucí laminátové podlahy nabízejí celou řadu vlastností:
- odolnost na tlak
- snadná údržba
- barevně stálé a odolné proti skvrnám
- neusazuje se prach
- těžce hořlavé
Před samotným položením
Pro plovoucí podlahu je ze všeho nejdůležitější, aby byla položena na dokonale rovnou plochu. Proto je potřeba, aby byl povrch zbaven veškerých nerovností a nečistot. Nesrovnalosti nesmí být více jak 2 mm. V opačném případě musí být použita vyrovnávací stěrka.
Pozor také na vlhký povrch, ten bývá většinou u novostaveb, pak je potřeba zjistit míru vlhkosti a postoupit určitá opatření na její odstranění. Vlhkost měří specializovaná firma, která navrhne vhodnou izolaci a může pak následně podlahu položit.
Fólie a izolace
Povrch zbavený veškerých nečistot je potřeba potřít penetrací. Její druh se volí podle savosti povrchu. Penetrační roztok umožňuje lepší přilnavost dalších vrstev. Na penetraci přichází vyrovnávací stěrka, která by měla schnout minimálně 24 hodin.
Po zaschnutí vrstev je nutné položit parotěsnou zábranu, což je vlastně igelitová fólie. Zabrání pronikání vlhkosti. Měla by se pokládat s 20 cm přesahy. Na parotěsnou zábranu se pokládá pěnová fólie o minimální síle 2 mm. Doporučuje se 5 mm fólie, která podlahu odhluční a nebudou slyšet kroky.
Podlahové topení
V případě podlahového topení je nutné použít speciální podložku k tomu určenou. Většinou se využívá podložka s polystyrenovými kuličkami. Obecně platí, že plovoucí podlahy, ať už laminátové nebo dřevěné, jsou vhodnými podlahami pro podlahové topení.
Co bude potřeba?
- přechodové lišty
- akrylový tmel a tekuté hřebíky (připevnění lišt)
- metr
- úhelník
- dotahovací hák
- přímočará pilka
Klíčová je mezera
Při pokládání je důležité správě začít, tedy klíčovou je první řada. Ta se začíná u jedné ze stěn pokoje a 1 centimetr od zdi. Také mezeře se říká dilatační spára. Díky tomu bude podlaha „plout“ na povrchu a zabrání se tak hrbolům či nerovnostem. K udržení mezery se používají klínky, které se umístí mezi lamelu a stěnu.
Postupuje se po řadách
Lamely se do sebe pojí pomocí systému zámků. Jednotlivé lamely do sebe dokonale zapadají a vytváří tak řady. Nejprve se pojí lamely na kratších stranách, až poté se navazuje řada další. Důležité je, aby řady míjely alespoň o 30 cm a více. Tedy novou řadu zakládat vždy zbytkem z řady minulé. Stejně jako u stavění cihlové zdi.
Přechodové lišty
Když se dojde na konec místnost, mezery se schovají za přechodové lišty, které se k podlaze nevrtají, ale připevní se tekutými hřebíky a zahladí akrylovým tmelem, který má stejný odstín jako plovoucí podlaha.
Za pomoc při zpracování článku děkujeme firmě Koberce HIT – podlahy Tachov.