Koberec v bytě dokáže vykouzlit útulnu a příjemnou atmosféru. Pokud se pouštíte do rekonstrukce svého bytu a zvažujete koupi koberce, nezapomeňte na výhody, které skrývá. Jejich údržba (luxování) je velmi snadná a také působí jako tepelný izolant. Ani nemusíte zbytečně utrácet peníze a zvát si řemeslníky na pokládku koberce, zvládnete to hravě sami.
Co potřebujete k pokládce koberce
- koberec
- ostrý nůž na koberce
- pravítko na koberce
- lepicí pásku
- kontaktní lepidlo
Příprava pracovní plochy
Podklad, na který budete dávat koberec, důkladně očistěte – zametením, vysáním, odmaštěním. Případně odstraňte zbytky lepidla z předchozí krytiny. Pokud potřebujete povrch vyrovnat, použijte stěrkovou hmotu. Důležité je, aby podklad, na kterém koberec bude, byl dokonale suchý.
Rozložení koberce
Při výběru koberce myslete na to, že by měl u stěn asi 10 cm přesahovat. Ideální je položit koberec volně ke stěnám a nechat ho přes noc sednout, pak se s ním lépe pracuje. Koberce z přírodních vláken se musí například aklimatizovat při pokojové teplotě nejméně 24 hodin.
Pokud máte koberec se spodní gumou nebo pěnovou vrstvou, stačí podlahu posypat talkem, aby se koberec nelepil na podlahu. Jestliže je plocha místnosti větší než 16m2, doporučuje se koberec celoplošně podlepit. V ostatních případech je potřeba koberec pouze u stěn podlepit oboustrannou lepicí páskou.
U okrajů místnosti přitlačte koberec ke stěně tak, aby těsně naléhal na boční stěny místnosti. Tím budete mít přesně označen okraj místnosti na koberci.
Zarovnání
Ve chvíli, kdy je koberec umístěn podle vašich představ, zkontrolujte, zda je rovný a souběžně se stěnami. Pak můžete začít s přiřezáváním koberce. Pomocí pravítka přitlačte koberec k podlaze a co nejtěsněji ke stěně. Nožem uřízněte koberec kolem stěn. Aby se okraj netřepil, můžete ho oblepit kobercovou páskou.
Napínání
Napínání koberců není v České republice příliš známé. Velkou výhodou je, že pod koberec se položí podložka, která nahrazuje vyrovnávací podklad. Na podložku se položí koberec a do stran se vypne. Koberce napnuté na podložku jsou stabilnější, více vydrží a chůze po nich je příjemnější.
Koberec se na podložku nelepí, ale napíná a k tomu slouží ploché dřevěné lišty, připevněné hřebíčky po obvodu místnosti. Nespornou výhodou tohoto způsobu je snadná aplikace a snadná výměna. Pokud vám koberec časem přestane vyhovovat, nemusíte ho pracně odstraňovat.
Jak vybírat koberce? Metráž má při výběru například také své místo. Nikdy ovšem nezapomínejte na to, že záleží hlavně na tom, jak kvalitně je koberec položen. Je jedno, jestli vybíráte drahé koberce z přírodních vláken nebo levné zátěžové koberce. Ani sebelepší koberec nebude vypadat dobře, pokud nebude kvalitně položen.