První sníh přišel dříve, než jsme očekávali a přichází otázka, jak se v tomto ročním období starat o koně, který žije venku. A jak mu zimní čas co nejvíce zpříjemnit. Důležité je si také uvědomit, že koně jsou zvyklí na pobyt v chladném klimatu, tedy i na dlouhodobější pobyt venku při nízkých teplotách. Je jim dokonce mnohem příjemněji v chladnějším počasí než v příliš horkém dni. Přes to je velmi důležité se o koně v zimě starat a nenechat ho napospas přírodě.
Co musíme zajistit, aby kůň přečkal zimu ve zdraví?
Na prvním místě stojí dobrá tepelná izolace těla, také úkryt, který koni nabízí možnost schovat se před nepříznivým počasím a kvalitní krmení, které dodá koníkovi energii, kterou spotřeboval na zahřátí těla.
Co je pro koně v zimě nejdůležitější?
Pokud bude kůň přes zimu většinu času trávit venku, je důležité, aby byli zajištěny všechny předchozí body.
Tepelná izolace těla
Tou se stává, kromě vrstvy podkožního tuku, také kvalitní zimní srst. Koni můžete pomoci (ale také uškodit) podporou izolace těla dekou. V tomto případě však musíte k problému přistupovat velmi zodpovědně, jelikož by mohlo dojít k přehřátí či podchlazení koně. Kůň si totiž svou teplotu reguluje napřimováním a pokládáním srsti. Pokud nechcete používat deky, měli byste koně už od léta na zimu připravovat.
Nepostradatelný přístřešek
Na zimu je pro koně nepostradatelný přístřešek, který má alespoň 3 stěny a střechu. V takovém přístřešku kůň ušetří i 20% energie, než kůň, který je venku celou zimu bez přístřešku.
Kvalitní strava
Aby měl kůň přes zimu dostatek energie na regulaci své tělesné teploty, potřebuje dostatek příjmu potravy a pravidelnou hydrataci. Na prvním místě v potravě stojí seno, pro větší množství energie se strava obohacuje o jádro či rostlinný olej. Koně také potřebuji dostatek vody. Nejraději v tomto čase pijí vodu o teplotě kolem 11 stupňů. Sníh jim opravdu nestačí a na jeho přeměnu ve vodu tělo zbytečně vydává energii, kterou potřebuje na zahřátí.