Kvalitní kompost je zdrojem výborné zeminy, kterou můžeme na zahradě využít k doplňování půdy, k přesazování květin, k vysazování ovocných stromů i okrasných dřevin apd. Nemusíme se ani obávat, že by kompost na naší zahradě působil nepatřičně, pokud pro něj najdeme vhodné místo.
Kde a jak založit kompost
Nejvhodnějším místem je roh zahrady, kde nám kompost nebude překážet ani nebude působit nepatřičně, ale kam to také nebudeme mít daleko při ukládání kompostovaného materiálu. Nezapomeňte však také na sousedy, abyste je neobtěžovali zápachem z tlející hmoty.
Vybrané místo by mělo být zastíněno například větvemi stromu, jelikož sluneční paprsky by hmotu vysušovalo. Pokud nemáme k dispozici kompostér, založíme si kompost, který bude vždy mít dvě části.
V jedné budeme shromažďovat organický odpad a ve druhé bude kompost několik měsíců zrát. Vhodné je vybudovat ohradu z dřevěných latí nebo z pletiva, jelikož důležitý je přístup vzduchu. Velice důležitá je drenáž na dně, aby se zde nehromadila voda, což by vedlo k zahnívání a nikoli k tvorbě kvalitní zeminy. V žádném případě nedáváme na dno fólii. Důležité je pravidelné přehazování kompostu, aby se hmota promíchala a provzdušnila. Pokud je kompost v kontaktu s půdou, mohou tlení urychlovat půdní organismy, bakterie, hmyz a žížaly.
Co patří do kompostu
Základem je rostlinný odpad ze zahrady, jako je posečená tráva, uschlé květiny, větvičky, listí, sláma, bramborová nať a také plevel, raději však bez kvetoucích částí. Dále můžete přidávat kuchyňské zbytky, slupky z ovoce a zeleniny, piliny, drcené větve, popel ze dřeva apd.
Naprosto nevhodný je popel z uhlí, který obsahuje množství těžkých kovů.
Hrubší větve umožňují přístup vzduchu, takže je dobré střídat hrubší materiály s jemnými. Posečenou trávu necháme oschnout, aby nezahnívala. Pokud je však kompost příliš suchý, můžeme je občas prolít vodou nebo rostlinným zákvasem.
Proces lze urychlit urychlovači kompostu, které se prodávají v obchodech se zahrádkářskými potřebami, ale přirozenější je vkládání vrstev již vyzrálého kompostu nebo zahradní zeminy.
Kdy je kompost hotový
Pokud dodržíme všechny zásady, může být kompost vyzrálý přibližně po půl roce. Neustálé cestování ke kompostu bude zpočátku únavné, ale až bude dokončený, zjistíte, že se vám ta námaha vyplatila. Ještě než jej použijeme na zahradě, tak jej proházíme a oddělíme větší části od malých. Malé části jsou již typickým humusem ideálním pro vylepšení půdních podmínek na zahradě. Větší a hrubší části, které nejsou ještě dostatečně zetlelé použijeme zpět do dalšího kompostu.