Pořídili byste si rádi novou květinu, ale nejste zrovna dobrý pěstitel a čas od času zapomenete zeleň zalít? Kupte si domů exotický kaktus, poradíme vám, jak se o něj správně starat!
Obecně o kaktusech
Tyto exotické rostliny řadíme mezi suchomilné. Jelikož jejich původním domovem je poušť, častá zálivka jim povětšinou nesvědčí. Zajímavé je, že se k nim lidé, jako k domácím květinám upínali vždy a to už před dlouhými 400 lety. Původně pochází z Ameriky, kdy asi v 15. století lidé objevili jejich půvab a krásu. Až moderní civilizace způsobily rozšíření kaktusů do ostatních kontinentů. Protože jsou zvyklé na velmi teplé klima, u nás přes zimní období „spí“.
Jaké jsou zásady správného pěstování?
Tak především je důležité respektovat 2 původní cykly kaktusů – vegetační období a stadium klidu.
Vegetace, neboli růst probíhá v našem podnebí asi od začátku dubna do konce září. V této části cyklu kaktusy umisťujeme kaktusy na teplejší a slunnější místo. Zaléváme asi 2x do měsíce v závislosti na umístění. Tedy pokud je kaktus na hodně světlém místě a „vysaje“ zálivku rychleji, přidáme mu vodu podle potřeby.
Druhé období, neboli klidové stadium, datujeme od začátku října do konce března. V této době kaktusy „spí“. Můžeme je umístit na tmavé místo, některé odborné publikace dokonce doporučují nechat květiny v úplně tmě. Kaktusy přestaneme úplně zalévat, v této době vůbec nepřijímají vodu a mohly by jim začít zahnívat kořeny. V tomto období se také zastaví růst.
Přesazování
Kaktusy přesazujeme zásadně na jaře, nemusíme ale dodržovat každoroční doporučené přesazování jako je tomu u jiných rostlin.
V případě dodržování veškerých zásad se můžeme těšit ze zdravých rostlin a případných nádherných květů, jež kaktusy mají. A jakou pokojovou květinu máte doma vy?