Jestli byla kdysi doba kamenná, dnes žijeme v době betonové. Kam se kolem sebe podíváme, všude je beton. Z betonových panelů máme kolem mnohých měst věnec sídlišť, moderní domy se bez betonu již asi ani nestaví, zedníci zapomněli proto na kvalitní práci svých předchůdců.
Ale na druhou stranu beton je velmi starý materiál, již staří Římané… Také je ale pravda, že středověk na tuto technologii zcela nezapomněl, ale dokázal technologii zcela utajit, ostatně ji používal velmi vzácně, například na Karlově mostu. Proto to vše průkopníci betonové technologii museli vše od poloviny 18. století vymýšlet zcela nově.
Obecně
Dnešní obchodní síť nabízí několik druhů betonů i v různých modifikací, váhových balení a podobně. Přesto v krátkosti uvedeme základní pojmy a pokyny pro práci s betonem.
Bezpečnost práce
Práce s betonem je jednoduchá, ale skrývá některá potenciální nebezpečí, která mohou nastat při nedodržení několika základních postupů. Především je třeba si chránit hlavu a zrak. Při větších pracích, kdy práce probíhají i v patrech, je třeba nosit ochrannou přilbu. Oči jsou ohrožené prachem i stříkajícím betonem, proto jsou doporučeny celo uzavřené brýle. Je nebezpečné i dlouhodobější působení čerstvého betonu na pokožku, protože cement má alkalickou povahu, různé cementové směsi jsou pak silně zásadité.
Vlastnosti betonu
Mýtem je, že beton tvrdne vysycháním, ale během hydratace a tvrdnutí při fyzikálních a chemických procesech se tvoří chemická stabilita a beton postupně vykrystalizuje. Čím je větší teplo, tím probíhá proces krystalizace rychlejší, naopak voda v něm nesmí zmrznout, nedoporučuje se teplota nižší než +5 °C. Beton je pevný na tlak, málo však na tah, proto se kombinuje s železnou výztuží na železobeton, ale i s jinými materiály (kabely, vlákna, drátky aj.).
Míchání betonu
Jak bylo naznačeno, beton lze dostat ke stavbě v různém stavu, lze si nechat přivézt již namíchaný tak, že se pouští přímo do výkopů,. základů a podobně. Vyplatí se samozřejmě větší množství, ale jsou soukromé formy, které dodají třeba i půl kubíku namíchaného a připraveného betonu.
Při nákupu musíme vědět, na co budeme beton potřebovat. Pro drobnější stavby si můžeme koupit již namíchanou směr, stačí jen voda. Beton má výhodu, že můžeme do hmoty přidávat kameny, cihly i zbytky starého betonu, aniž bychom snížili jeho trvanlivost, a ještě šetříme jeho množství.
Složení betonu
Beton se míchá ze tří základních komponentů, a to cementu, štěrku a vody. Je pak problém, v jakém poměru, na což existují tabulky, obvyklý poměr je ale na 2,3 díly štěrku jeden díl cementu. Vyšší poměry (4:1 a dokonce 6:1) již pevnost nezaručují. Vody se dává dle potřeby, ale nemělo by ji být nadbytek. Beton se míchá v míchačce, v malém množství i třeba v kolečku nebo dokonce v kbelíku. Opět upozorňujeme hlavně stříknutí do očí.
Přísady do betonu
Nejzákladnější přísadou, o které jsme se již zmínili, je kamenino a další pevné stavební zbytky. Různými chemikáliemi přidávanými do vody se mění kvality a vlastnosti betonu. Jsou to zejména zrychlovače tuhnutí (vodní sklo), zpomalovače tuhnutí, provzdušňovací přísady vytvářejí mikroskopické dutiny, plastifikátory zlepšují zpracovatelnost betonové směsi, proti zmrazovací přísady urychlují krystalizaci v zimním období, vodotěsnící přísady (mazlavé mýdlo) zvyšují vodonepropustnost, hydrofobizační přísady vytvářejí na povrchu pórů voduodpuzující povlak a snižují propustnost vody, ale také máme různá barviva.