Než dáte kuchyňským skříňkám, jídelnímu stolu, dveřím nebo okenním rámům nový nátěr nebo lak, měli byste je nejprve obrousit. K tomuto účelu je důležité zvolit správný brusný papír. Být obezřetný má hned několik důvodů. Pokud je například zrnitost brusného papíru příliš hrubá, hrozí riziko poškrábání. V tomto článku vám poradíme, který brusný papír je pro vaši práci nejlepší a na co byste si měli dát pozor.
Smirkový papír se vyrábí v různých tvarech a velikostech. Abyste zjistili, který z nich je pro vás nejlepší, měli byste si položit následující otázky:
- Jaký typ brusného papíru potřebujete?
- Jaký montážní systém je na vaší brusce?
- Chcete brousit hrubě nebo jemně?
- S jakým materiálem pracujete?
Typ brusného papíru závisí na typu brusky. Nejste si jisti, jaký typ máte doma? Pak se podívejte na tvar brusného talíře:
- Trojúhelník – Broušení trojúhelníků
- Kulatý – Náhodný brusný papír
- Obdélník – Brusné pásy
- Dlouhý – Brusné pásy
Dále změřte rozměry brusné patky, abyste věděli, jak velký brusný papír byste měli mít. Ujistěte se, že brusný papír není příliš malý nebo příliš velký, protože to může vést k negativním výsledkům broušení. Například škrábance na povrchu.
Jaký má vaše bruska upevňovací systém?
V závislosti na brusce můžete brusný papír připevnit dvěma způsoby. Buďto pomocí systému suchých zipů, nebo pomocí upínacího systému. Brusný papír se systémem suchých zipů se snadno vyměňuje a zůstává na svém místě. Ostatní brusky jsou vybaveny 2 svorkami na boku brusné patky, mezi které se upíná papír. To má tu výhodu, že si můžete sami uříznout větší kus brusného papíru a nejste vázáni přesnou velikostí brusné podložky.
Chcete brousit hrubě nebo jemně?
Smirkový papír má své vlastní číslo. Toto číslo, kterému předchází písmeno “p” nebo “k”, označuje množství štěrku na centimetr čtvereční. Čím nižší číslo, tím hrubší brusný papír. Který z nich potřebujete, závisí na typu práce:
- 40 až 60 – Odstranění starých vrstev nátěrů nebo rzi
- 80 až 100 – Broušení nového dřeva
- 120 až 150 – Broušení stávajících, omluvných vrstev laku
- 180 až 220 – Broušení stávajících, dobrých nátěrů
- 240 – Broušení nových vrstev nátěru
S jakým materiálem budete pracovat?
Brusný papír je k dispozici v různých barvách. To souvisí s typem materiálu, pro který je vhodný. Na holé dřevo, dřevotřísku a kov použijte tmavý brusný papír. Bílá verze, která často vydrží déle, se používá k malování, vyplňování materiálů a tmelení.
Pokud chcete mít jistotu dobrého výběru i v poměru cena / výkon, vyberte brusivo Napoleon Abrasives nebo brusivo Mirka.
Poraďte se s odborníky
Nevíte si stále rady, který brusný papír vybrat? Obraťte se na Lignoshop.cz. Tam vám poradí nejen s výběrem vhodného brusného papíru, ale také doporučí jak postupovat při vaší konkrétní činnosti.