Žádná stavba se neobejde bez úniků tepla. Největší množství ztrát přitom přináší fasáda a také střecha. Právě její izolaci je proto vhodné věnovat patřičnou pozornost, jinak vás účty za energie rozhodně nepotěší. Jak ale na zateplení střechy, aby bylo skutečně efektivní?
Proč zateplovat střechu?
Právě střecha je místem výrazného úniku tepla z budovy ven. Teplý vzduch, který je lehčí než studený, totiž přirozeně stoupá vzhůru, a při nedostatečném či zcela chybějícím zateplení uniká propustnou střechou ven. Tím se zvyšuje energetická náročnost budovy, přičemž střechou se může ztrácet až 12 procent tepla z interiéru. Nejvýraznější je přitom únik tepla střechou u staveb přízemních.
V létě naopak neřeším únik tepla, ale nežádoucí přehřívání, se kterým umí izolace také spolehlivě bojovat.
Jakou izolaci volit
Pro účely izolace střech je k dispozici řada materiálů o různých tloušťkách, které lze aplikovat různými způsoby. S výběrem vhodného řešení byste se proto vždy měli poradit s odborníky v oboru, kteří zohlední při volbě řešení například i nasákavost, únosnost, izolační vlastnosti, nebo požární odolnost. Ideálně si pak nechejte zateplení profesionály i provést. Kvalita a řešení na míru jsou v tomto maximálně důležité, proto raději nešetřete.
Obecně pokud jde o tloušťku izolace, pohybuje se podle materiálu a typu střechy v rozmezí 18 až 24 centimetrů, u pasivních domů ale může dosáhnout hodnot až 40 centimetrů.
Jak se izoluje střecha
Nejběžněji se tepelná izolace střechy (u šikmých střech) provádí instalací izolace mezi krokve. Pouhé srovnání izolace do úrovně krokví ale není zdaleka dostatečná, proto se využívá izolace dvouvrstvá, kdy druhá vrstva je umístěna nad nebo pod krokve. Vhodnější je přitom izolace nad krokve, neboť chrání i krokve samotné. Pokud ale již byla střecha dokončena bez použití izolace nad krokvemi, je nejekonomičtějším řešením izolace pod krokve, v kombinaci s izolací umístěnou do prázdného prostoru mezi krokvemi. Tohoto řešení lze použít pro nové konstrukce i pro renovace.