Keramické nože se v posledních letech staly až téměř módním hitem. Řada hospodyněk si je vychvaluje, ale najdou se i tací, kteří jimi doslova opovrhují. Co je tedy na keramických nožích tak dobrého?
Zdá se, že každá doba potřebuje mít svůj hit – v devadesátých letech to byly kuchyňské roboty, které div že nezastaly veškerou práci v kuchyni, a dnes to jsou nože a další kuchyňské náčiní s keramickým ostřím.
Keramické ostří – seznamte se
Věděli jste, že keramický nůž je tvrdší než ocel? I díky tomu si našel pevné místo v našich kuchyních. Zatímco klasická keramická hlína, ze které děti na kroužku vyrábějí postavičky a nádobí, se skládá z řady rozmanitých látek, používá se k výrobě keramických nožů zejména oxid zirkonu. Ten se v podobě prášku za vysokých teplot spéká a lisuje. Díky způsobu výroby je možné nože vyrobit i v netradičních barvách. Podívejte se, jaké nože se například nabízejí k prodeji: http://www.vetroshop.cz/keramicke-noze/c-2879/.
Šetrný k vitamínům
Díky svému složení je keramický nůž chemicky odolný – nepodléhá korozi a nevadí mu voda. Stejně tak se i jeho složení podílí na tom, že neovlivňuje chuť jídla a neničí vitamíny. V tom může být nevýhoda klasických železných nožů – ale ne vždy je tento problém tak horký. Železo sice samo o sobě působí na vitamíny (urychluje jejich oxidaci), ale v ne tak významném rozsahu, jak se nám některé marketingové akce snaží namluvit. Přesto je však pravda, že keramika je k vitamínům šetrnější.
Tvrdý, ale křehký
Ruku v ruce s tím, že jsou keramické nože tvrdší než ocelové, se musíme podívat také na jejich křehkost. Pokud budeme krájet něco velmi tvrdého (například zmražené maso) a vychýlíme nůž z osy krájení (tj. místo pohybu dopředu a vzad jej také pootočíme), je možné, že se nám čepel jednoduše zlomí. Stejně tak se může ulomit špička při pádu nože na zem.
Broušení nechte na odborníkovi
I když keramické nože vydrží ostré mnohem déle než jejich oceloví společníci, je nutné je přece jen jednou za několik let nechat přebrousit. Keramické ostří si však vyžaduje jiný způsob broušení než ocel. A nesprávným broušením je lze nadobro poničit. Proto by se o jejich novou ostrost měl zapříčinit zkušený odborník.