Již v dávných dobách znali lidé léčivé účinky některých bylinek a snažili se využívat pomoci, kterou jim příroda nabízela. Poznatky se předávaly z generace na generaci. Některé mohou sloužit i dekorativně, jejich květy provoní zahradu, přilákají užitečný hmyz. Nejdůležitější je však jejich léčivá schopnost.
Využívají se v homeopatii i v domácí léčbě. Připravují se z nich bylinné čaje (pro dobrý spánek, na zklidnění, proti zažívacím potížím) tinktury (naložením v lihu) nebo se z nich získávají esenciální oleje, které se dále využívají (výroba tělových olejů nebo parfémů, základ aromaterapie). Sušené kytice bylinek budou v interiéru působit jako nádherné aranže. Vaše zahrádka tak nemusí být jen krásná, ale může i pomáhat.
Bylinné čaje
Příroda nám poskytuje zdroje pro celou řadu čajů, či nálevů, které můžeme pít celoročně, bez jakéhokoli zatížení organismu. Některé jsou opravdu výtečné, na chuť jiných si musíme pomalu zvykat. Velice dobře chutná čaj ze sušeného ostružinového, malinového a jahodového listí. Chutné jsou i čaje s dalších bylinek.
Meduňka má zklidňující účinky proti úzkosti, mírné depresi, neklidu a nespavosti. Pro svou citronovou vůni se těší velké oblibě.
Máta obsahuje mentol, který snižuje napětí hladkého svalstva a tím zabraňuje bolestem. Mátový čaj se podává při křečích, povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, proto je vhodný při nechutenství. Inhalování máty pomáhá při zánětech dýchacích cest.
Heřmánek napomáhá trávení, při prevenci a léčbě žaludečních vředů. Také má pozitivní a uklidňující vliv na centrální nervový systém, úspěšně léčí některé kloubní záněty. Heřmánkové masti zkracují dobu hojení a regeneraci ran.
Levandule je součástí uklidňujících bylinných směsí. Nálev uklidňuje nervy, pomáhá při trávení a tiší bolesti hlavy.
Řebříček je léčivka, kterou využijí především ženy. Pomáhá při různých gynekologických obtížích. Také má blahodárné účinky na kostní dřeň a podněcuje krvetvorbu.
Měsíček pročišťuje organismus, podporuje krevní oběh a mast napomáhá při hojení ran a pooperačních jizev.
Léčivé účinky mají i některé plané rostliny. Kromě přípravy čajů, či mastí je můžeme konzumovat přímo v podobě různých salátů. Spolu s letní zeleninou je to nejlepší doplněk letního oběda. Jestliže k nim přidáme sýr, ořechy, těstoviny nebo tmavé pečivo, dostaneme tak vynikající a hodnotné hlavní jídlo, které nás během horkých, letních dnů nejen zasytí, ale i osvěží. Mezi tyto rostlinky patří například květy a lístky sedmikrásek, mladé rostliny brutnáku, ptačinec žabinec nebo šrůcha zelená.