Zajímá vás, jestli musíte do akvária pořídit i filtr? Nejste si jistí a potřebujete si přečíst více? Připravili jsme pro vás nejdůležitější informace.
V přírodě máme filtraci vody přirozenou formou. Avšak akvária vytvořil uměle člověk, a proto musíme rovnováhu v akváriu zajišťovat uměle.
K čemu filtr slouží?
Akvarijní filtr podporuje promíchávání vrstev vody a snižuje teplotní rozdíl mezi hladinou a dnem. Vezměte si takový příklad: jeli akvárium vyšší než 40 cm, je teplotní rozdíl mezi dnem a spodní vrstvou akvária až 3ºC. Tyto disproporce nevyhovují ani rybám ani akvrijním rostlinám.
Dále nám filtr slouží k odstraňování mechanických nečistot, řas a bakterií. Součást filtru by v jedné z vrstev mělo tvořit aktivní uhlí, které zbavuje vodu chemických produktů z vyměšování ryb.
Základní rozdělení akvarijních filtrů
Základním parametrem při rozdělování akvarijních filtrů je podle jejich umístění. Jsou děleny na vnější a vnitřní. Nejúčinnější jsou filtry vnější, které odstraňují nejvíce odpadních složek. Jak již název napovídá – jsou umístěny vně akvária. Výhodou vnějších filtrů je možnost většího objemu filtračního média. Současně zde probíhá ve větším rozsahu i filtrace biologická.
Vnitřní filtr je umístěn přímo v akvarijní nádrži a prouděním vody stahuje nečistoty do pórovitého pláště. Mezi výhody těchto vnitřních filtrů patří jejich nízká pořizovací cena a potom ta výhoda, že nemusí být z akvária vyvedeny hadice. U obou filtrů je však nutná častá údržba, neboť značně znečištěný filtr vrací zpět do akvária otrávenou vodu.
Ještě je dobré zmínit, že existují filtry půdní, které jsou méně používané. Jsou umístěné na dně akvária pod štěrkem a tudíž se špatně čistí.
Dále se filtrace dělí na machanickou, biologickou a chemickou
Dále bychom měli vědět, že filtraci máme biologickou, mechanickou a v neposlední řadě chemickou.
Mechanická filtrace
Mechanická filtrace nám pomáhá odstranit z vodního sloupce vpodstatě okem viditelné nečistoty jako jsou výkaly ryb, zbytky potravy nebo rostlinné části. Pamatujte však na to, že je třeba pravidelně filtrační média (např. molitan ve filtru) z filtru vyndat a vyčistit (vyždímat). Jestliže toto nebudete pravidelně provádět, nebude filtr plnit svoji funkci a bude to stejné, jako by nám nečistoty zahnívaly přímo na dně akvária.
Biologická filtrace
Biologická filtrace je vlastně založena na principu přítomnosti bakterií ve filtračním médiu. Zde přítomnost bakterií přeměňuje odpad v akváriu na méně toxické látky. Bakterie změní jedovatý amoniak (NH3) na jedovaté dusitany (NO2) a následně na méně jedovaté dusičnany (NO3). Dusičnany obsažené ve vodě nejsou tak škodlivé jako toxické látky, avšak z akvária je musíme pravidelně odstraňovat výměnou vody jinak nám nebudou ryby prospívat a také se nám bude tvořit větší množství řas v akváriu.
Chemická filtrace
Chemická filtrace je v akváriu neméně důležitá. Zde se jedná o čištění pomocí aktivního uhlí. Odstraňuje okem neviditelné nečistoty z vody.
Velice důležitou informací je nutnost mít filtr stále v provozu a nevypínat ho ani na noc! Jestliže vytvořené tzv. nitrifikační bakterie nebudou mít dostatek kyslíku, začnou hynout. Proto filtr vypínáme maximálně na ½ hodiny pro provedení jeho údržby.