Známé jsou spíše žahavé kopřivy, které se i u nás používají v kuchyni, do vlasových přípravků nebo jako účinné hnojivo. Ovšem vrací se obliba tzv. afrických kopřiv neboli pochvatců, které v minulosti zdobily okna chalup i okrasné výsadby panských sídel.
Po staletí byla africká kopřiva řazena do čeledi hluchavkovitých a pro podobnost byl do tohoto rodu zahrnován i moud.
Úžasná je rozmanitost těchto pestrolistých rostlin, které lze pěstovat nejen jako dekorativní letničku, ale i jako pokojovou květinu. V zahraničí se pěstováním a šlechtěním afrických kopřiv zabývají specializovaná zahradnictví i sběratelé, mající v sortimentu stovky odrůd neskutečných barev a tvarů listů. Vyšlechtění vlastní odrůdy není příliš složité a zvládne jej i méně zkušený pěstitel. Stačí africké kopřivy nechat vykvést a vytvořit semena a ta vysít. Nejlépe zbarvené jedince pak vybereme a pěstujeme dál.
Pěstování kopřiv
Africká kopřiva pochází z tropických oblastí jihovýchodní Asie, Indie, Afriky a Austrálie. Je teplomilná a pěstujeme ji jako letničku v okrasných záhonech nebo jako přenosnou rostlinu v květináči. Na podzim ji přeneseme do světlého prostoru, kde přezimují při teplotě 15-20°. Pokud nehodláme nechat rostlinu vykvést a vytvořit semena, je vždy lépe poupata vyštípnout, aby se rostlina nevysilovala. Pro vytvoření bohatě větveného a olistěného keříku je prospěšné zaštipování výhonů, které můžeme použít pro další rozmnožení. Pochvatec prospívá ve výživné, propustné zemině, přičemž zaléváme tak, aby zemina nepřeschla a nebyla trvale přemokřená. Pravidelné přihnojování je žádoucí, při nedostatku živin opadávají spodní listy. Intenzita vybarvení listů je závislá na oslunění. Čím více světla, tím výraznější je zbarvení. Odrůdy s bílými a žlutými listy se na poledním slunci mohou pálit, pak je vhodnější stanoviště s ranním či odpoledním sluncem.
Moud
Je africké kopřivě podobný, není tak zbarvený, o to je vše užitečnější. Používá se jako doplňková převislá letnička do truhlíků a známo je na 300 druhů, z nichž některé jsou léčivé a používají se jako koření. Nejznámější je patrně Coleus aromaticus, lidově „rýmovník“. Je vhodný při nachlazení, bolestech hlavy, horečce, kašli, ale i při zažívacích problémech. Dužnaté a křehké listy se přidávají jako koření do masitých pokrmů, polévek a salátů. Nákup květiny vám nezpůsobí žádné výdaje, lze ji snadno koupit v zahradnictví nebo získat od jiného pěstitele.
Pro atraktivní květy se pěstuje nenáročný moud zvaný kopřivěnka psí. Velice užitečný je Coleus forskohlií, obsahující forskolín, používaný jako doplněk stravy při hubnutí. V ajurvédské medicíně je doporučován na léčbu srdečních onemocnění a křečí.
Foto: wikipedia