Škodliviny z lokálních topenišť značně zhoršují stav našeho ovzduší. Naštěstí v dohledné době už nebude možné používat staré kotle s ručním podáváním paliva, takže se snad blýská na lepší časy.
Nyní jsou na trh dodávány už jen kotle splňující minimálně emisní třídu 3, které se musí od roku 2022 provozovat výhradně, jinak domácnosti hrozí pokuta až 50 tisíc korun.
Protože v České republice je užíváno více než půl milionu kotlů na tuhá paliva, očekává se jejich masivní výměna. Zdaleka ne všechna spalovací zařízení z nabídek však dosahují dostatečné kvality.
Moderní topení v rodinných domech
Účinné a ekologické vytápění domků podmiňuje řada faktorů, zejména:
- Typ kotle
- Kvalita obsluhy
- Dobré palivo
- Pečlivá instalace a údržba zařízení
Z pohledu odborníků jsou pro 21. století optimální automatické a zplyňovací kotle, které vyrábí například renomovaná česká firma Kovarson. Její výrobky jsou i v dotačním seznamu ministerstva životního prostředí, takže s využitím státního příspěvku – takzvané kotlíkové dotace – lze na pořízení nového kotle získat až 60 tisíc korun.
Jaké zvolit palivo?
Podle nezávislých měření patří stále mezi levné zdroje tepla dřevo a uhlí – důležité je však použít pro jejich spalování úsporný kotel.
Za posledních 10 let u nás vzrostla obliba a podpora spalování paliv na bázi dřeva, tedy pelet a briket, o téměř 90 procent! Není divu – vynikají šetrností k životnímu prostředí, vysokou výhřevností, nízkým obsahem popelovin, vody a malými nároky na skladovací prostory. Možnost automatizace procesu spalování pelet navíc přináší komfort srovnatelný s plynovým vytápěním.
Ekopaliva, biopaliva, jakožto dřevěné brikety a pelety jsou rozhodně zajímavým zdrojem vytápění. A protože ceny fosilních paliv rostou, začíná být jejich pořízení výhodné i ekonomicky. Potěšitelné je i to, že pokud jsou brikety a pelety umístěny v suchu, dají se skladovat neomezeně. Určitě se totiž vyplatí při jejich nákupu využít sezónní slevy.
Kovarson je v trendu
Tato oblíbená paliva využívají i automatické kotle české značky Kovarson – konkrétně hnědé uhlí a dřevěné pelety, zplyňovací pak dřevo, štěpku, brikety, piliny a jiný dřevní odpad.
Automatické přikládání do kamen a kotlů šetří peníze efektivnějším využitím paliva a lepší regulací výkonu. Uživatelský komfort se tak blíží nákladnějšímu topení elektřinou či plynem.
Odborníci u kotlů na dřevo doporučují jednoznačně právě zplyňovací typy – jak z hlediska ochrany životního prostředí, tak z ekonomických důvodů. A výhodná je u nich i možnost výroby teplé užitkové vody po celý rok, nebo využití pro populární podlahové vytápění.
Dobrá volba je také kombinovaný kotel Kovarson. Ten spaluje v ručním režimu dřevo, štěpku, v automatickém pak hnědé uhlí a dřevěné pelety. Splňuje 4. a 5. emisní třídu dle příslušné normy, a tím i nejpřísnější emisní hodnoty. Systém spalování je navíc maximálně ekonomický – uspoří až 40 procent paliva oproti běžným kotlům a dosahuje účinnosti až 90 procent.