Nádrže na dešťovou vodu jsou v našich zeměpisných končinách stále populárnější. Je to chytrý způsob, jak využít vodu z přírodního zdroje a ušetřit nějakou tu korunu v peněžence. K jejich popularitě přispěl i program Dešťovka, díky kterému mohli zájemci o vybudování nádrže dostat od státu finanční dotaci. Pro mnohé však otázka nezněla, zda si nádrž pořídit, ale jakou nádrž si pořídit. Kromě volby velikosti pravděpodobně nejvíce rezonovala zájemci otázka, který materiál je nejvhodnější.
Nádrže na dešťovou vodu z kovu
Kovové nádrže u nás mají většinou podobu sudů, které jsou umístěny na povrchu, primárně pod okapovou rourou, a sbírají dešťovou vodu. Velikost těchto sudů však jen zřídka bývá větší než 200 litrů. Výborně poslouží v létě na okamžité zalévání zahrady, na dlouhodobější skladování vody však vhodné nejsou. Na zimu je vhodné je schovat, protože voda přeměněná v led je může roztrhnout.
Jejich nevýhodou je, že nejsou odolné vůči korozi, a tak jejich hodnota a kvalita může časem výrazně klesnout. To se netýká sudů, které jsou vůči korozi ošetřené například pozinkováním, čímž se jejich trvanlivost zvyšuje. U větších kovových nádrží je třeba počítat i s větší hmotností a těžší manipulací.
Betonové nádrže na vodu
Betonové nebo železobetonové nádrže jsou výhodné v tom, že jsou pevné a vydrží opravdu dlouho. Tyto plusy jsou však vyvážené negativy z toho plynoucími – jejich hmotnost způsobuje, že manipulace s nimi bez pomoci stroje je téměř nemožná. Kvůli své hmotnosti a náročnosti na manipulaci většina nádrží na dešťovou vodu tohoto typu končí zabudovaná pod zemským povrchem.
Betonové nádrže vám mohou být dodány již hotové, nebo se, právě pro své rozměry, mohou stavět nebo skládat přímo na místě. Beton pod vlivem vnějších podmínek může praskat, což vede k prosakování a úniku vody do okolí. Po vyčerpání nádrže je však tyto praskliny možné opravit.
Plastové nádrže na vodu
V současnosti jsou nejrozšířenějším a nejvyhledávanějším typem nádrží ty plastové. Nejčastěji se vyrábějí z polyethylenu nebo polypropylenu. Kvalitní nádrže z polypropylenu najdete například u osvědčených prodejců, jako jsou NašeJímky.cz. Proč jsou právě plastové nádrže tou nejčastější volbou? Nízká hmotnost, z níž vyplývá poměrně snadná manipulovatelnost, dlouhá životnost, absolutní nepropustnost, dostatečná pevnost a výhodná cena, to vše hraje do karet právě plastovým nádržím na dešťovou vodu.
Plastové nádrže se však díky svým vlastnostem hodí i na skladování jiných kapalin, nejen vody. Ty z polypropylenu jsou odolné i vůči olejům, organickým rozpouštědlům a alkoholu.
Nádrže na vodu ze sklolaminátu
Výhodou sklolaminátových nádrží na vodu je jejich vysoká tuhost a pevnost. To znamená, že stěny nádrže mohou být poměrně tenké, a přesto dostatečně odolné vůči tlaku vody. Z toho vyplývá i jejich nízká hmotnost – minimálně ve srovnání s kovovými nebo betonovými nádržemi. Navzdory tvrdosti a pevnosti však mohou při nesprávném zacházení prasknout, a voda z nich může prosakovat ven.
Sklolaminátové nádrže na vodu při umístění nad úrovní země propouštějí dovnitř nádrže světlo, takže je lepší je přikrýt, nebo přemalovat, aby se předešlo vzniku řas.
Kov | Beton | Plast | Sklolaminát | |
Plusy | Pevnost, dostupnost | Výdrž, pevnost | Nízká hmotnost, snadná manipulace, cena, životnost, nepropustnost, odolnost vůči jiným kapalinám | Pevnost, nižší hmotnost než kov nebo beton |
Minusy | Koroze, hmotnost, manipulace | Hmotnost, náročná manipulace, prosakování | Možná ekologická zátěž | Křehkost, propouštění světla |
Jak je vidět z tabulky, dominance plastových nádrží není náhodná. V mnoha aspektech mají lepší vlastnosti než ostatní materiály, takže pro drtivou většinu domácností jsou tou nejvhodnější volbou. Když se navíc spojíte s kvalitním dodavatelem, který vám poradí při výběru toho správného modelu, vhodná plastová nádrž vás vůbec nemusí vyjít draho.