Sníh pomalu taje a vášniví zahrádkáři nedočkavě pokukují po záhoncích. Jste-li i vy jedním z nich, přečtěte si, co všechno je třeba na jarní zahradě udělat před vypuknutím nové sezóny…
Důkladná kontrola
Zima bývá pro nářadí na zahradu vždycky těžkou zkouškou, tím spíš drží-li se teploty dlouhodobě pod nulou. Svůj podíl na tom ale máme i my majitelé – protože buďme upřímní, ne vždycky je čas a síla „zazimovat“ všechno nářadí tak, aby přečkalo bez úhony.
Jednou z prvních věcí, které byste tak s příchodem jara měli udělat, je kontrola veškeré zahradní techniky; co ještě funguje, co je třeba opravit či dokoupit. Později si budete za takovou prozíravost děkovat, neboť vám ušetří spoustu času a nervů – až jaro pokročí, nebudete se muset zdržovat s takovými maličkostmi, jako jsou zrezivělé zahradní nůžky, ale budete se moci naplno věnovat zušlechťování zahrady.
Připravte si půdu
Přes zimu půda odpočívala, s příchodem jara je čas ji znovu probudit. Velkou péči věnujte ošetření trávníku; na některých místech mohl během chladných měsíců vyrůst mech. Toho se zbavíte jednoduše – pečlivým prohrabáním ostrými hráběmi, případně aplikací přípravku proti mechu.
Zanedbat byste neměli ani kypření půdy (to je důležité pro její provzdušnění) a hnojení. Nejideálnější je samozřejmě používat kompost či jiné organické směsi.
Co s přerostlými větvemi?
Rozhodně prostříhat! Zahrada po zimě může připomínat malou džungli, takže se nepolekejte, až na ni vstoupíte. Zejména ovocné stromy a keře je nutné prostříhat a prosvětlit – odborně se tomu říká průklest ovocných stromů. To dodá dřevinám novou vitalitu a sílu pro nadcházející sezónu. Dávejte si však pozor, abyste v tomto období neodstraňovali větší větve – na to přijde čas až později, kdy bude lépe rozpoznatelné, jestli je vhodné dát je pryč. A nikdy taky prořezávání neprovádějte za velkých mrazů – tím byste svým stromům spíš uškodili, než pomohli.
Ošetření proti škůdcům
Trápí vás rostliny postižené škůdci a chorobami? Právě na začátku jara je nejvhodnější chvíle začít s postřikem. Škůdci a choroby se totiž v tomto období „probouzejí“ po zimě a jen jejich včasným zničením si v následujícím roce zajistíte dobrou úrodu.
Dejte si však pozor, kdy postřik aplikujete. Mělo by to být za nepříliš chladného počasí, jinak může být ochrana méně účinná. Stejně tak se do žádných velkých projektů nepouštějte, pokud má zrovna pršet – jestliže postřik nestihne na stromech zaschnout, déšť ho smyje a vy můžete začít zase od píky.
Připravte si sazenice na příští rok
Celou zimu jste jistě spřádali plány, co nového na zahradě vytvoříte a zasejete. Teď je ten správný čas pustit se do jejich realizace – i to totiž patří k přípravě zahrady na jaro. Již v tomto období můžete zasadit třeba rychle rostoucí trvalky, které vykvetou ještě tento rok, a záhonové rostliny s dlouhou dobou klíčení.